Národný program boja proti obezite
(2015 – 2025)
PREVENCIE ZDRAVIA A SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝCH JAVOV
Bratislava
PhDr. Bronislava Vojteková
koordinátorka prevencieMgr. Henrieta Kováčová
koordinátorka dobrovoľníctvaNárodný program boja proti obezite, ktorý je naplánovaný na roky 2015 – 2025 tvorí súčasť plánu prevencie v oblasti zdravia a sociálne patologických javov. Vychádza z odporúčania POP z odseku 1.5.10 zdravý životný štýl a jeho jednotlivých bodov.
Cieľom programu prevencie obezity na SOŠ pre žiakov s telesným postihnutím je vytvoriť systém prevencie tak, že bude zameraný na edukáciu žiakov smerom k zdravému životnému štýlu, propagáciu zdravej výživy, negatívny dopad zlej životosprávy. Na dosiahnutie stanovených cieľov boli vytýčené oblasti, v ktorých budú realizované aktivity zamerané na oblasť výživy, pohybu a poradenstva smerom k žiakom, rodičom a pedagógom.
Okruh výživy vychádza z programu ozdravenia výživy, ktorý poukazuje na zníženie príjmu energie zo všetkých tukov, obmedzenie spotreby živočíšnych tukov, najmä mäsa a mäsových výrobkov, obmedzenie spotreby tučných mliečnych výrobkov, zvýšenie spotreby rýb, kyslomliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku, zníženie príjmu energie z voľných cukrov, zvýšenie spotreby zeleniny a ovocia v čerstvom prírodnom stave, zvýšenie spotreby strukovín, celozrnných výrobkov a orechov, dodržiavanie pitného režimu. Program výživy sa realizuje v spolupráci so stravovacím úsekom školy vedúcou školskej jedálne p. Cibuľkovou.
Okruh pohybovej aktivity sa zameriava na zníženie počtu žiakov nevykonávajúcich žiadnu pohybovú aktivitu a zvýšenie počtu žiakov vykonávajúcich aspoň 30% pohybovej aktivity. Program pohybovej aktivity sa realizuje v rámci vyučovacieho procesu na hodinách telesnej výchovy a organizovaním rôznych športových aktivít, výchovy mimo vyučovania a voľnočasových aktivít.
Okruh poradenstva sa sústreďuje na výchovu k zdravému životnému štýlu, zmenu postoja k zdraviu a prijatie zodpovednosti za svoje zdravie. Program poradenstva sa uskutočňuje organizovaním rôznych podujatí ako Deň mlieka, Vymeň cigaretu za jablko a iné. Zámerom je zvyšovanie zdravotného povedomia nielen u žiakov, ale aj rodičov a pedagógov formou školských rozhlasových relácií, tvorbou informačných násteniek v škole, ale i na školskej webovej stránke, facebookovej stránke, písaním príspevkov do školského časopisu.
Jednotlivé aktivity v rámci Národného programu boja proti obezite, ktoré sa realizujú na SOŠ pre žiakov s telesným postihnutím:
- lyžiarsky výcvik pre žiakov,
- kurzy ochrany života a zdravia,
- účelové cvičenia,
- športové krúžky, rôzne športové súťaže,
- hovorme o zdravej výžive,
- Svetový deň výživy,
- Svetový deň vody,
- Svetový deň mlieka,
- Liga proti rakovine – účasť na workshopoch Výživa a jej dopad na človeka, Krok ku zdraviu,
- mediálna výchova – interaktívne podujatia organizovanéCPPPaP, zamerané na to, ako nepodľahuť reklame.
ZDRAVÁ VÝŽIVA
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa.
V každom veku je vyvážená strava veľmi dôležitá.
Potrebný je dostatok: - vitamínov a minerálov, bielkovín , vlákniny .
Naša strava musí byť z časti zastúpená i tukmi, pomáhajú totiž dopravovať vitamíny v krvi.
K zdravej strave nepatrí veľa mastného, sladkého a veľa soli. Mali by sme nášmu telu dopriať viac ochranných látok. V našom veku často zabúdame aj na mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú v období rastu nevyhnutné.
Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie týchto zásad:
Nepiť!
Nefajčiť!
Nedrogovať!
Vyhýbať sa stresu!
Nezabúdať na pohyb a výdatný spánok!Keď totiž nie sme v duševnej pohode, naše telo nie je schopné prijať toľko dôležitých látok, koľko sa v našej strave nachádza. Nezabudnime však, že všetko treba jesť s mierou. Stará ľudová múdrosť vraví: Raňajky zjedz sám, obed si rozdeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.