• Otvoriť PDF


    

   30. MÁJ -  SVETOVÝ DEŇ BEZ TABAKU


   Dnes máme významný medzinárodný deň v boji proti fajčeniu. Fajčenie je jeden z významných rizikových faktorov ťažkého priebehu dnes toľko spomínaných virusových ochorení vrátane COVID-19. Ale zamýšľal sa niekto z Vás akým problémom je dnes odpad z cigariet - špaky? Zopár faktov na obrázku, viac si prečítajte v článku a príjmete výzvu "odšpakujme Slovensko"

   https://noizz.aktuality.sk/…/vyzva-odspakujme-slov…/wmnjgr4…

    

    

    

    

   8. MÁJ

   Dnes je 8. máj. Ak by ste boli v škole, tešili by ste sa, že sa neučí, kedže je v tento deň štátny sviatok. Teraz sa už asi aj tešíte, kedy do školy nastúpite. Máte teraz viac voľného času a dobré by bolo, ak by ste ho aj správne využili. Napríklad sa zoznámili s jediným filmom, ktorý bývalému Československu priniesol prestížnu cenu Americkej filmovej Akadémie - slávneho Oskara ale napríklad aj cenu newyorských kritikov. Film sa volá Obchod na korze, hlavnú úlohu v ňom stvárnil nezabudnuteľný a nenapodobiteľný Jozef Króner. A prečo práve tento film? 8. mája si totiž pripomíname významný deň, kedy sa v Európe skončila druhá svetová vojna. A práve Obchod na korze je film, ktorý osvetľuje toto temné obdobie našich národných dejín.

   Pozrieť si ho môžete:
   Jednotka 8.5.2020 16:55
   Jednotka 9.5.2020 12:10

                                                                                                             Mgr. Katarína Martincová

    

    

    

    

   Niečo na zamyslenie...

    

   ČO DODAŤ, V NAŠICH ZEMEPISNÝCH ŠÍRKACH JE TO SYMBOLICKÉ

        Čo dodať, dostihla nás nová realita, alebo staronový peniaz? Korona – Koruna, platidlo Rakúsko-Uhorskej monarchie. Cisár pán František Jozef by sa veľmi „potešil“, ak by tu bol teraz medzi nami. Jeho cisárstvo sa razom rýchlo a bez boja rozširuje. Žiadne dobyvačné vojny, diplomatické nóty, neznáma „ríša“ sa šíri ako nákaza. A tak dajme cisárovi, čo je cisárovo a Bohu, čo je božie. Stoja tu v tej istej chvíli proti sebe skvelá budúcnosť a strach z novej neistoty, erudované odhady ekonómov a kopa žobrákov, ekonómia verzus ekológia. Jeden proti druhému, ako človek proti človeku, aby vytvorili súčasné ľudstvo.

        Hej, bol jeden človek a ten žil bez toho aby si uvedomoval dôsledky svojich činov. A potom ďalší človek a ďalší...hej. Až sa ľudia začali porovnávať s tými, ktorých sebectvo bolo pre nich príťažlivé. Ale kde sú hranice individualizmu? Ako s tým naložiť v dnešných nepredvídateľných časoch? Možno by sme mali pracovať menej aby sme zachránili planétu. Možno by sme mali jesť menej aby sme sa najedli všetci. Možno rozprávať menej aby si každý vypočul každého a porozumel mu.

        Čo sa to vlastne stalo? Od 9. marca sa zatvorili brány našej školy. V momente sa zmenilo všetko, čo bolo Vám a nám také blízke a samozrejmé - byť spolu v škole, na praxi, v internáte. Rýchlo sme museli zmeniť náš spôsob života. Učenie sa prenieslo do vašich izieb, vašich kuchýň, do vašich domovov. A my, učitelia, majstri a vychovávatelia sa k Vám odrazu prihovárame prostredníctvom správ, messengeru, edupagu, e-mailu, sms-iek, telefónu. Priznám sa, že je to nová skúsenosť aj pre nás. Snažíme sa byť s Vami v kontakte, počúvať Vás, vaše bôle, problémy, úzkosti či strach. Preto sme sa rozhodli ponúknuť Vám návody ako využiť nastávajúce dni, týždne, mesiace bez kontaktu s kamarátmi, ako si rozvrhnúť čas na učenie, zábavu, oddych.

        Sme radi ak s nami zdieľate vaše zážitky, pocity i aktivity, ktoré v týchto dňoch prežívate. Na VMV na Vás myslíme neustále a ak vás zaujíma napríklad kreativita, tak je tu pre Vás kreatívny týždeň, plný úloh a výziev. Ak Vás zaujme rodinný deň, alebo športový deň s pozvánkou na športové aktivity, alebo literárny deň, na našej webovej stránke v sekcii Internát si na Vás počkajú ďalšie zaujímavé výzvy. Je dobré odreagovať sa a venovať aktivitám, pri ktorých zabudneme na tieto nepekné časy v nútenej izolácii. Aj preto sme si v ďalšom týždni pre Vás pripravili kvízy. Rozprúdia vo vás onakvejšie myšlienky ako pripomienky na naše lenivé šedé bunky. Že to nepotrebujete? Ale áno, aby ste neupadali na duchu a vládali pracovať na zadaniach a úlohách od Vašich učiteľov a majstrov.

        Viem, že sa dobré časy určite vrátia a tešíme sa, že aj takto na diaľku môžeme byť s Vami. Radi Vás inšpirujeme novými nápadmi, kedy Vám zadáme rôzne výzvy pre praktický život. Kto vie paličkovať? Kto vie pliesť košíky? Kto vie variť? Kto vie pekne kresliť? Kto spievať? Áno vy! Nezabúdame ani na spoločenské hry a veľa iného, veď všetko máme predsa radi. Čaká nás toho ešte neúrekom a čo je na tom, že takto virtuálne! Keď všetko prehrmí, napokon sa s radosťou stretneme a podelíme o nové zážitky a skúsenosti, prezerajúc si pritom napríklad vaše spoločné zaujímavé fotky, alebo sa úprimne porozprávame o čomkoľvek pri rozvoniavajúcom čajíku alebo kávičke ako za starých dobrých čias.

        A mám pre Vás ešte jeden odkaz: SPOLU TO ZVLÁDNEME! Lebo v našich zemepisných šírkach je to symbolické...

                                                                                                                           Mgr. Marián Višňovský

                                                                                                                             

    

   Výchova mimo vyučovania VMV si pre Vás pripravila:


   Pondelok – literárny deň


   Utorok – kreatívny deň


   Streda -  maliarsky deň


   Štvrtok – športový deň


   Piatok – rodinný deň

    

   Domáce vzdelávanie s dokumentárnymi filmami


   Milí žiaci dávame Vám do pozornosti típy ako využívať voľný čas :
   Prostredníctvom odkazu - www.globalnevzdelavanie.sk, je možné sa na sledovanie filmov prihlásiť zvlášť, ako aj stiahnuť si metodicko-vzdelávacie materiály ku každému filmu.
   Po vyplnení krátkeho a zjednodušeného formulára k jednotlivým filmom na stránke, bude záujemcovi, alebo záujemkyni odoslaný odkaz na prehranie filmu.

   Na uvedenej stránke sa o každom filme dozviete viac:
   •    Ďakujeme za dážď (Dánsko / 2017 / 59 min. / slovenské titulky), témy filmu: globálna klimatická zmena, klimatická spravodlivosť, environmentálny aktivizmus, migrácia
   •    Domáci zápas (Spojené kráľovstvo / 2017 / 52 min. / slovenské titulky), témy filmu: chudoba, dospievanie
   •    #SledujMa (Holandsko / 2018 /  50 min. / české titulky), témy filmu: sociálne siete, reklama, mediálna gramotnosť, morálka
   •    Aktivistka (Fínsko / 2017/ 57 min/české titulky), témy filmu: ochrana prírody, postavenie jednotlivca v spoločnosti, aktivizmus mladých
   •    Bojovníčka s nenávisťou (Nemecko, Taliansko / 2017/ 52 min/ české titulky), témy filmu: boj proti extrémizmu, individuálna motivácia
   •    Čo dokáže lož (Česko, Francúzsko / 2016 / 52 min / český jazyk), témy filmu: falošné správy, konšpiračné weby, hybridná vojna


   Všetky filmy sú určené pre žiakov a žiačky vyšších ročníkov ZŠ, žiakov a žiačky SŠ, SOŠ a gymnázií.

    

    MAREC - mesiac knihy


   Milí žiaci, posielame Vám linky a tipy, kde môžete online čítať knihy aj v anglickom jazyku.
   Zlatý fond Sme zase ponúka slovenskú klasiku. Okrem poézie a prózy autorov, ktorých poznáte z hodín slovenčiny, tu možno nájsť aj niekoľko prekladov zahraničných autorov, cestopisy, autobiografie či zbierky korešpondencie slovenských dejateľov. Katalóg diel nájdete na https://zlatyfond.sme.sk/autori
   Pre tých, čo čítajú po anglicky, výber na stránke https://www.planetebook.com nie je natoľko bohatý, dajú sa tu však nájsť viaceré klasické diela svetových autorov v čitateľsky a zrakovo príjemnom formáte na stiahnutie.

    

   Inšpirácia pre zamyslenie sa nad vzťahmi v rodine


   https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/3399/8-najcastejsich-zabijakov-rodinnych-vztahov


   Hra Zadovážte si misku vďačnosti
   Vytvorte si nový rituál do každého dňa. Vždy ráno si každý člen rodiny napíše na papierik, za čo je vďačný a hodí ho do spoločnej misky. Potom večer pred spaním (prípadne na konci týždňa) si môžete všetky lístočky prečítať. Nepochybne vás zahreje krásny pocit, že každý deň je ozajstný dar, len si to treba občas pripomenúť.