• ZÁSADY EFEKTÍVNEHO UČENIA SA

Čo všetko znižuje kvalitnú prípravu na vyučovanie/písomku/skúšku:

• nepremýšľame o tom, čo sa učíme;
          • príliš sa koncentrujeme na detaily a nepodstatné maličkosti;
          • popri učení sa máme ambíciu reagovať na akékoľvek podnety zvonka (vybavovať telefonáty, zariaďovať praktické veci, komunikovať s ľuďmi okolo nás a podobne);
          • nerešpektujeme prirodzené vlastnosti mozgu;
          • pociťujeme k učeniu odpor (nedostatočná motivácia).

V centre našej pozornosti môže byť len jedna vec. Naše vedomie nedokáže pracovať v jednom okamihu na viacerých úlohách. Pokiaľ ho k tomu nútime, preskakuje z jedného problému na druhý. Vtedy však dochádza k veľkým stratám energie kvôli nutnosti opakovane nanovo prispôsobovať svoju myseľ tej ktorej problematike. Rýchlo sa tiež dostavuje únava. Venujme sa preto najskôr jednej veci, ktorú uzavrime. Až potom pristúpme k ďalšej téme.

Je normálne, že počas učenia nám napadajú aj vedľajšie myšlienky, ktoré nesúvisia s našou témou. Dôležité je nerealizovať momentálne nápady, nesledovať ich a nerozvíjať. Uchráňme si koncentráciu na našu tému.

Pokiaľ nás vyruší telefón alebo ľudia z nášho okolia hoci aj s niečím naliehavým, odložme konanie na neskôr, až s učením skončíme. Pokiaľ to nie je možné, optimálne je vybaviť vec do 3 minút. Inak riskujeme, že sa nám už tak skoro nepodarí obnoviť koncentráciu a „vychladneme“.

AKO SA SÚSTREDIŤ

Čím viac sa sústredíme, tým vyššia je aj naša výkonnosť.

Zopár faktov o motivácii

• najviac sme motivovaní tým, čo vyvoláva našu zvedavosť, záujem a čo nás baví,
          • požadované správanie sa dostaví, ak je posilňované odmenou – ODMEŇUJME SA.

Efektivita učenia sa klesá:

• pri orientácii na to, čo by sa malo a ako by sa malo...;
          • pri zaoberaní sa detailmi a nedôležitými súvislosťami;
          • pri snahe o dokonalosť.

Efektivita učenia sa vzrastá:

• pri orientácii na výsledok;
          • keď si vypestujeme návyk nadchnúť sa pre to, čo práve robíme;
          • v atmosfére mierneho riadeného tlaku, pri nutkaní namiesto stresu.