• Národný program boja proti obezite

• (2015 – 2025)

PREVENCIE ZDRAVIA A SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝCH JAVOV

Bratislava
          PhDr. Bronislava Vojteková
          koordinátorka prevencie

Mgr. Henrieta Kováčová
          koordinátorka dobrovoľníctva

Národný program boja proti obezite, ktorý je naplánovaný na roky 2015 – 2025 tvorí súčasť plánu prevencie v oblasti zdravia a sociálne patologických javov. Vychádza z odporúčania POP z  odseku 1.5.10 zdravý životný štýl a jeho jednotlivých bodov.

Cieľom programu prevencie obezity na SOŠ pre žiakov s telesným postihnutím je vytvoriť systém prevencie tak, že bude zameraný na edukáciu žiakov smerom k zdravému životnému štýlu, propagáciu zdravej výživy, negatívny dopad zlej životosprávy. Na dosiahnutie stanovených cieľov boli vytýčené oblasti, v ktorých budú realizované aktivity zamerané na oblasť výživy, pohybu a poradenstva smerom k žiakom, rodičom a pedagógom.

Okruh výživy vychádza z programu ozdravenia výživy, ktorý poukazuje na zníženie príjmu energie zo všetkých tukov, obmedzenie spotreby živočíšnych tukov, najmä mäsa a mäsových výrobkov, obmedzenie spotreby tučných mliečnych výrobkov, zvýšenie spotreby rýb, kyslomliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku, zníženie príjmu energie z voľných cukrov, zvýšenie spotreby zeleniny a ovocia v čerstvom prírodnom stave, zvýšenie spotreby strukovín, celozrnných výrobkov a orechov,  dodržiavanie pitného režimu. Program výživy sa realizuje v spolupráci so stravovacím úsekom školy vedúcou školskej jedálne p. Cibuľkovou.

Okruh pohybovej aktivity sa zameriava na zníženie počtu žiakov nevykonávajúcich žiadnu pohybovú aktivitu a zvýšenie počtu žiakov vykonávajúcich aspoň 30% pohybovej aktivity. Program pohybovej aktivity sa realizuje v rámci vyučovacieho procesu na hodinách telesnej výchovy a organizovaním rôznych športových aktivít, výchovy mimo vyučovania a voľnočasových aktivít.

Okruh poradenstva sa sústreďuje na výchovu k zdravému životnému štýlu, zmenu postoja k zdraviu a prijatie zodpovednosti za svoje zdravie. Program poradenstva sa uskutočňuje organizovaním rôznych podujatí ako Deň mlieka, Vymeň cigaretu za jablko a iné. Zámerom je zvyšovanie  zdravotného  povedomia nielen u žiakov, ale aj rodičov a pedagógov formou školských rozhlasových relácií, tvorbou informačných násteniek v škole, ale i na školskej webovej stránke, facebookovej stránke, písaním príspevkov do školského časopisu.

Jednotlivé aktivity v rámci Národného programu boja proti obezite, ktoré sa realizujú na SOŠ pre žiakov s telesným postihnutím:

• lyžiarsky výcvik pre žiakov,
          • kurzy ochrany života a zdravia,
          • účelové cvičenia,
          • športové krúžky, rôzne športové súťaže,
          • hovorme o zdravej výžive,
          • Svetový deň výživy,
          • Svetový deň vody,
          • Svetový deň mlieka,
          • Liga proti rakovine – účasť na workshopoch Výživa a jej dopad na človeka, Krok ku zdraviu,
          • mediálna výchova – interaktívne podujatia organizovanéCPPPaP, zamerané na to, ako nepodľahuť reklame.

ZDRAVÁ VÝŽIVA

Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa.

V každom veku je vyvážená strava veľmi dôležitá.

Potrebný je dostatok: - vitamínov a minerálov, bielkovín , vlákniny .
          Naša strava musí byť z časti zastúpená i tukmi, pomáhajú totiž dopravovať vitamíny v krvi.
          K zdravej strave nepatrí veľa mastného, sladkého a veľa soli. Mali by sme nášmu telu dopriať viac ochranných látok. V našom veku často zabúdame aj na mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú v období rastu nevyhnutné.

Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie týchto zásad:
          Nepiť!
          Nefajčiť!
          Nedrogovať!
          Vyhýbať sa stresu!
          Nezabúdať na pohyb a výdatný spánok!

Keď totiž nie sme v duševnej pohode, naše telo nie je schopné prijať toľko dôležitých látok, koľko sa v našej strave nachádza. Nezabudnime však, že všetko treba jesť s mierou. Stará ľudová múdrosť vraví: Raňajky zjedz sám, obed si rozdeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.