ŠKOLSKÝ ROK 2022/23

Jún 2023

Juniáles 6.6.

Záver školského roka sme si spestrili akciou Juniáles. V bohatom programe bolo niekoľko hudobných vystupení našich žiakov. Zlatým klincom večera bol tanečný workshop so známym choreografom a tanečníkom - Lacom Cmorejom, ktorý nás v tento večer zabával a učil disko tanečné pohyby. Takto podkutí máme veľkú šancu zažiariť na akomkoľvek tanečnom parkete :).  Po hlavnej časti programu sme sa roztancovali na DISCO playlist  DJ-ky pani vychovávateľky Vyslúžilovej. Tešili sme sa aj z výhier množstva tombolových cien.

Máj 2023

Balet v SND

Dňa 23.5. sme sa vybrali do Slovenského národného divadla na baletné predstavenia Carmina Burana. Moderná baletná choreografia bola vytvorená na hudbu Carmina Burana, jedno z najznámejších hudobných diel hud. skladateľa Carla Orffa.

ANTIbordel :)

Po niekoľkých daždivých týždňoch nám počasie konečne prialo a tak sme chytili so žiakmi metly, vrecia a rukavice a vyčistili okolie nášho internátu. To by ste sa čudovali, čo všetko sme pod oknami internátu našli.

Za odmenu sme si nad ohníkom opiekli špekačky, slaninu a marshmallow cukrovinky.

April 2023

Dobrovoľníctvo TANAP 2023

Jedným z cieľov internátneho krúžku Dobrovoľníctva je prekonávanie bariér. Cesty nás zaviedli až do Vysokých Tatier. V spolupráci s TANAPOM sa naši študenti v dňoch 21. a 22. apríla zúčastnili dobrovoľníckej činnosti v Tatranskej Lomnici.

Ich úlohou bolo pomáhať pri príprave areálu na nadchádzajúcu sezónu. Práca na čerstvom vzduchu a s priamym výhľadom na tatranské končiare im išla od ruky a okrem hrabania lístia či zbierania konárov si trúfli i na strihanie kríkov.

Druhý deň sa za odmenu odviezli pozemnou lanovkou na Hrebienok. Odtiaľ sa nám vďaka dobrému počasiu podarilo vystúpať až na Rainerovu útulňu a k Vodopádom Studeného potoka.

Všetkým, čo priložili ruku k uskutočneniu tohto diela zo srdca ďakujeme.

Pozorovanie vtáctva pod hradom Devín

22. apríla je medzinárodný sviatok Deň Zeme, ktorým si pripomíname našu povinnosť správať sa ekologicky, tzn. venovať náležitú pozornosť ochrane prírody. V súvislosti s týmto dátumom, sme  sa vo štvrtok popoludní 27.4.2023, vybrali pozorovať vtáctvo v okolí hradu Devín. Viedol nás skúsený ornitológ, ktorý bol okrem bohatých poznatkoch o vtáctve vyzbrojený aj ornitologickým ďalekohľadom, cez objektív ktorého, sme si detailne prezerali vtákov, vzdialených niekoľko desiatok metrov vo vysokých korunách stromov. Na rozoznávanie vtákov podľa hlasu nám okrem jeho znalostí, pomohla aj aplikácia birdNet. Z jednej strany a ozýval hlas sýkorky: „ci-trón, ci-trón“, z druhej ďateľovo klopkanie na kôru stromu.

V skale pod Devínom hniezdili rôzne druhy vtákov. Najviac nás zaujal párik sokola myšiara. Na opačnej strane skaly poletovali hrdličky. Na záver sme sa ešte dozvedeli, že tzv. birdwatching patrí medzi obľúbenú aktivitu všade vo svete, pri ktorej ľahko zabudneme na každodenné povinnosti.

Les bez vtáčieho spevu... viete si to predstaviť? My zrejme nie...

Marec 2023

Projekt Noc s Andersonom a kreatívna výzva: Nakresli obálku svojej obľúbenej knihy

V projekte Noc s Andersenom sme sa snažili našim žiakom a žiačkam sprostredkovať zážitok, ktorý rozvíja ich čitateľské a komunikačné zručnosti. Ubytovaným žiakom a žiačkam sme 30.3.2023 podvečer premietali film s témou od J. Verna Cesta okolo svet. Na začiatku sme si prešli krátky kvíz o svete v aplikácii Kahoot. Večerná atmosféra podčiarkla skvelý zážitok. Počas celého mesiaca, ktorý je venovaný knihám, sme pripravili pre našich žiakov a žiačky rôzne zaujímavé sprievodné aktivity: návšteva Starometskej knižnice. Cieľom návštevy bolo poskytnúť žiakom podnet k získaniu pozitívneho vzťahu ku knižnej kultúre a čítaniu kníh. Zúčastnili sme sa aj besedy s prvkami interaktívnej komunikácie. Veľmi zaujímavou kreatívnou výzvou bolo navrhnúť obal svojej obľúbenej knihy.  Veľmi inšpiratívne bolo naplánované stretnutie s ilustrátorom a komiksovým výtvarníkom, ktorý pripravil výtvarný workshop ako kresliť komiks a povedal nám aj o histórii komiksu. Pri príprave Projektu Noc s Andersenom sme mail na pamäti, že pripravujeme akcie pre teenagerov a adolescentov, ktorým sme chceli priblížiť význam písaného slova v búrke interaktívneho a počítačového sveta. Naším cieľom bolo pripraviť pútavé aktivity, ktoré ich nadchnú a rozvíjajú ich kreativitu, jazykové a spoločenské kompetencie potrebné pre život v otvorenej multikultúrnej spoločnosti 21. storočia, kde aj kniha má svoje neodmysliteľné miesto.  Koordinátor Mgr. Višňovský

September 2022

Dňa 12.9.2022 sa študenti prvých ročníkov ubytovaný na internáte zúčastnili exkurzie do Univerzitnej knižnice v Bratislave. Okrem prehliadky historických priestorov knižnice mali študenti možnosť si vyhotoviť preukaz a v spolupráci so sprevádzajúcou knihovníčkou sa i naučiť ako si vyhľadať knihy a následne si ich objednať k výpožičke či prezenčnému čítaniu v priestoroch knižnice. Po návšteve knižnice absolvovali študenti ešte krátku prechádzku historickým centrom Bratislavy ktorú zakončili na Rybnom námestí pri Pamätníku obetiam holokaustu ktorý je vybudovaní na mieste kde pôvodne stála synagóga. Z panelovej výstavy sa mohli dozvedieť viac o pôvodnej podobe Bratislavského podhradia i o histórii Židovskej náboženskej obce v Bratislave.