• Záložka do knihy spája slovenské školy 2019/2020

Tento projekt je organizovaný Slovenskou pedagogickou knižnicou v Bratislave a je vyhlásený k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2019. Cieľom celoslovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou na vyhlásenú tému: “Osobnosti, ktoré sa zaslúžili o demokraciu”

Tento rok máme spoluprácu so Strednou odbornou školou strojníckou zo Skalice:

Žiaci zo Skalice nám prišli osobne odovzdať záložky v piatok 8.11. 2019 počas DOD.

Témou našich záložiek bol M.R. Štefánik. Naši noví kamaráti zo Skalice pre nás vytvorili nádherné záložky a pozvali nás navštíviť ich školu. Veľmi sa tešíme z tohto vydareného ročníka!

7. ročník celoslovenského projektu Záložka do knihy spája školy: Milan Rastislav Štefánik alebo iné významné osobnosti, ktoré spájajú Čechov a Slovákov.

K tohtoročnej záložke sme pristúpili kreatívne. Ako osobnosť sme si vybrali Václava Havla. Zamerali sme sa najmä na Havlovu umeleckú tvorbu a okrajovo aj na dobu, ktorá jeho umeleckú tvorbu ovplyvnila. V rámci tejto aktivity sme navštívili divadlo Astorka, kde s jeho hrou PROTEST/REST hosťovalo Švandovo divadlo z Prahy. Divadelné predstavenie s talentovanými českými hercami v českom jazyku nás veľmi zaujalo. Samotný text hry Protest sme si prečítali v rámci besedy v našej knižnici, ktorá bola spojená s prednáškou o Havlovi a premietaním dokumentov o jeho živote. Pri následnej tvorbe záložiek sme ako ďalší inšpiračný zdroj počúvali československé hity z daného obdobia. Naša partnerská škola taktiež pristúpila kreatívne k výberu osobnosti a obdarovali nás nádhernými záložkami tvorenými technikou akvarelu. Určite sa u nich môžeme inšpirovať tým, že budúci rok tiež výsledné záložky zalaminujeme aby žiakov tešili dlhšie. Cítime, že máme vďaka záložke koho navštíviť keď budeme v Žiline.