• Školský rok 2017/18

          VYCHÁDZKA NA RADNICU

          Bratislava nám poskytuje možnosť navštíviť zadarmo viacero krásnych kultúrnych pamiatok. Pán Kubálek má už dobrý prehľad, čo sa oplatí vidieť. Prvú februárovú stredu sme tak strávili prechádzkou na Michalskú vežu a následne návštevou Múzea v Starej radnici. Exponáty nás veľmi zaujali a radi sme si centrum Bratislavy pozreli z výšky.


          VALENTÍNSKE INTERNÁTNE ŠANTENIE

          Valentín. Americký výmysel alebo príjemné pripomenutie si lásky a zaľúbenosti? U nás na internáte sa Valentínskeho šantenia chopili pani vychovávateľky Zsákovicsová a Kupková. Vzali si pod palec nádhernú srdiečkovú výzdobu, výrobu valentínok a valentínskych pozdravov, tajnú valentínsku poštu, pečenie sladkých srdiečkových dobrôt a slávnostné vyhodnotenie tohto celého Valentínskeho happeningu.


          KARNEVAL

          V predvečer sviatku svätého Valentína, v utorok 13.2. 2018 sa v jedálni nášho internátu zjavilo viacero podivných osôb, osobností, či proste podivínov? Správne hádate, že k slovu, a neskôr tancu v rámci diskotéky sa dostali maškary. Žiaci boli naozaj kreatívni. Na karnevale sa stretlo 7 trpaslíkov so Snehulienkou a bosorkou, z rozprávok nechýbala ani Červená čiapočka, na plynulý priebeh dozeral člen súkromnej bezpečnostnej služby, major v uniforme aj šarmantná policajtka. Medzi hosťami sa mihol aj knižný pár z diela Anna zo zeleného domu. K zábave sa pridala aj bosorka, ministerska školstva, dvaja šialení patológovia, zázračný smrtiaci jednorožec, pankáč s „kamoškou“ a iné tvory.  Víťazmi sa stali trpaslíci a menšiu či väčšiu cenu dostala každá maska, keďže každá jedna bola výnimočná.



          VYCHÁDZKA K DUNAJU

          Keď sa povie Dunaj, žiakom často ako prvá asociácia napadne nákupné stredisko Eurovea. V rámci stredajšej vychádzky však pán vychovávateľ Kubálek zobral žiakov ďalej smerom k múzeu, kde sa dá okrem sledovania prirodzenej riečnej fauny a flóry sledovať aj prietok a výška hladiny Dunaja. Žiaci si vychádzku užili a dozvedeli sa zaujímavé nové fakty.


          MÚZEUM DOPRAVY

          15ročné múzeum??? Pán Kubálek opäť nesklamal originálnym výberom cieľa stredajšej vychádzky. Konkrétne sme navštívili neďaleké Múzeum dopravy. Múzeum sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice železnice z 19. storočia a priľahlých skladov. Cestnú dopravu prezentuje zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez neho cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. Zaujali nás aj prototypy vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne a vojenské vozidlá. Na koľajisku sme videli zaujímavý  výber parných, motorových a elektrických rušňov, nákladných vozňov a špeciálnych koľajových vozidiel slovenských železníc. Jedna z výstavných hál múzea je vyhradená expozícii železničnej signálnej, zabezpečovacej a oznamovacej techniky, zariadení pre údržbu trate, rovnošatám a ďalším predmetom z histórie železničnej dopravy na území Slovenska. Vďaka tomu si nabudúce určite uvedomíme keď budeme vlakom cestovať domov, že je to vlastne úplná veda!


          VYCHÁDZKA KAMZÍK 

          Posledný januárový deň v stredu 31.1. sme sa vybrali na výstup na Kamzík. Poveternostné podmienky spolupracovali. My sme stúpanie zvládli s prehľadom, s minimom šmykov. Odmenou nám boli krásny výhľad, čerstvý vzduch a príjemný pohyb.


          PREDVEĎ ČO DOKÁŽEŠ

          V utorok 30.1.2018 sme opäť odkrývali talenty: nové, doteraz skryté, známe i prekvapujúce. V jedálni sme si vytvorili komorné prostredie a s pomocou modernej techniky sme predviedli čo v nás je. Moderátorkou a jednou z organizátoriek večera bola tradične pani vychovávateľka Bobocká. V programe nám spevácky talent predviedli: Frederik Korcsmáros v modernej hudbe, Simonka Blahová, Rebeka Jasečková a Veronika Jarotová v ľudovej piesni, Filip Žampár hrou na flautu a Patrik Laššo hrou na gitare. Okrem hudby sme videli aj vizuálne umenie a síce kresby a grafiky Martina Tobiáša, a fotografickú tvorbu Martiny Szabovej. Rečnícky talent spolu s autorskými radami ako prekonať prekážky v živote predviedol Lukáš Húska. Prednesom originálnej verzie Červenej čiapočky sa blysla u nás už legendárna Barborka Hladíková. Naše žiačky Miriam Lipovská a Tatiana Mikundová predviedli pôsobivé „tlmočenie“ do posunkovej reči, ktoré nás chytilo za srdce. Kiko Krajčovič nahodil kimono a ukážku z kata, spolu s fotkami pôsobivých umiestnení na viacerých karate majstrovstvách. Dominika Szabová nám prečítala článok od Majky Mieresovej, spolu s video odkazom od nej a na konci programu sme degustovali chutné pagáčiky, ktoré upiekli na krúžku žiaci Kubík a Blaho pod vedením pani vychovávateľky Zsákovicsovej. Sme nadšení koľko zaujímavých a jedinečných talentov v nás drieme. Už sa nevieme dočkať nasledujúceho ročníka.


          KINO ANIMÁK FERDINAND

          Keďže januárové počasie veľmi nepraje pobytu v exteriéri rozhodli sme sa oddýchnuť si od polročného stresu z uzatvárania známok v kine na vtipnej animovanej rozprávke o býkovi Ferdinandovi. Jedného dňa si Ferdinand neopatrne sadne na čmeliaka, ktorý ho štipne a on sa splaší. Celú udalosť sledujú hľadači býkov na zápasy v koride a divoký Ferdinand ich  svojím výkonom uchváti natoľko, že ho okamžite chytia a odvezú. Ferdinand ale nechce s nikým zápasiť a je odhodlaný vrátiť sa k svojej Nine. Našťastie sa spriatelí s troma šikovnými ježkami, Unom, Dosom a Kvatrom (prosím, nepýtajte sa, kde je Tres). A keď sa k nim pripojí jedna koza a pár ďalších býkov, spoločne sa vydajú na dlhú cestu Španielskom. V pätách majú pár prenasledovateľov, ale to ich určite nemôže zastaviť. Snáď len trochu spomaliť. Napokon, ako hovorí sám Ferdinand: “Každý sa správa podľa toho, ako vyzerá, ale tak jednoduché to nie je. Zvlášť v mojom prípade. So mnou je to zložitejšie.” Aj my poznáme pocit, keď sme hodnotení na základe vzhľadu. O to viac sme v tomto príbehu videli poukázanie na to, že knihu netreba súdiť podľa obalu.


          DIVADLO KAPLNKA PRI VŠMU

          “Každý z nás na niečo čaká. Málokto však vie, na čo. Chceme konať, chceme sa pohnúť vpred, chceme zmenu. Nedokážeme sa však vyrovnať s minulosťou a keď sa už–už na niečo odhodláme, zľakneme sa a zostaneme stáť na mieste.“ Toto bolo motto hlavných postáv hry v podaní študentov VŠMU. Dej sa odohrával veľmi blízko divákom na železničnej stanici Nie tak celkom fungujúci párik, uponáhľaná slečna a mladík, ktorý na tomto mieste už strávil nejaký čas. Traja z nich čakajú na vlak. V skutočnosti však možno chcú niečo oveľa dôležitejšie, ako stihnúť spoj. Minulosť ich dobieha a oni sa jej nechcú postaviť čelom. Dokážu to? Pohnú sa ďalej? Stihnú ten vlak, alebo ostanú na tomto mieste navždy? Dominika Richterová aj ostatní študenti boli super. Dokonca v hľadisku okrem nás sedel aj Juraj Bača, známy herec, ktorý prišiel podporiť svoju priateľku. Do divadla kaplnka sa radi opäť vrátime.


          NÁVŠTEVA ANTIKVARIÁTU 17.1.2018 

          Existuje viacero miest, ktoré z internátu navštevujeme radi a pravidelne, a ktoré sú príjemným úkrytom napríklad aj vtedy keď počasie nepraje prechádzke v prírode. Toto miesto je tak výnimočné, že sme o ňom už písali aj článok do časopisu SME OK. Ako to ale býva, čaro okrem samotného miesta vytvára najmä človek s ním spojený. Áno hádate správne, ide o antikvariát na Koceľovej ulici s jeho výnimočným majiteľom Martinom. Martin je úžasne sčítaný a vie nám super a pútavo poradiť. Z návštevy v stredu 17.1. si Erik si odniesol knihu Tisíc a jeden vtip. S pánom vychovávateľom sme sa v priestore plnom kníh zdržali zhruba hodinu. Martina z antikvariátu sme na prejav vďaky za tradične milé prijatie potešili výrobkami našich žiakov z knihárskej dielne. Veľmi nám ich chválil. Tešíme sa na ďalšiu návštevu.


          DIVADLO ASTORKA PREDSTAVENIE LETMÝ SNEH 24.1.2018

          “Láska sa nestráca… ale čo ak láska prichádza o pamäť... alebo pamäť o lásku?” Pavel Vilikovský napísal premyslenú a súčasne hravú knihu. Letmý sneh trvá krátko, len chvíľu, mihne sa pred očami a už nie je. Tak veľa vecí v živote funguje podobne! Dôležité je nájsť v sebe hĺbavý pokoj, v ktorom sa aj zdanlivo nevydarený život dá s láskou zvládnuť.

          Dramatizáciu románu Pavla Vilikovského napísal Jakub Nvota. Do príbehu divadelnej hry vložil mnohé motívy Vilikovského románu: láska k partnerovi, (ne)schopnosť milovať bez zábran, priateľské väzby, strata pamäti u človeka i spoločnosti, oslobodenie sa od vnútorných zábran, pocit, že sa valí lavína…

          Predstavenie v legendárnom divadle Astorka úžasne predviedli herci a herečky: Ady Hajdu, Szidi Tobias, Miroslav Noga, Peter Šimun a Rebeka Poláková.



          FILMOVÉ VEČERY PROTI EXTRÉMIZMU 25.1.2018 COLETTE

          V januári pani vychovávateľka Kupková úspešne pokračovala vo filmových večeroch proti extrémizmu. K projektu na VMV: Nešliap po právach človeka – nebuď radikál a extrémista! Pripravila výber viacerých filmov :

          Extrémizmus – iný uhol pohľadu (2010, 26 min)

          Železné srdce (2014), Pianista (2002), Chlapec v pruhovanom pyžame (2008), Saulov syn (2015), Anna Franková (2001), Lida Baarova (2016), Colette (2013), Obchod na Korze (1965), Schindlerov zoznam (1993)

          Vo štvrtok 25.1.2018 viacerých žiakov chytil za srdce film Colette. Tešíme sa na ďalšie filmy z pripravovanej série.



          VIANOČNÉ POSEDENIA NA POSCHODIACH

          Zvianočnieva sa!!! Sneh strieda mráz. Stromček v jedálni, papierové vločky na oknách. Čoskoro sa z našej internátnej rodiny presunieme domov k rodinám. Keďže sa však internát stane počas roka našou druhou rodinou, radi Vianoce oslávime aj tu predčasne s našimi vychovávateľmi, kamarátmi, spolužiakmi a spolubývajúcimi. Na štvrtom poschodí sa posedenie nesie v duchu tradícií a to nielen voňavých tradícií. Na treťom poschodí si tiež pochutnáme a zahráme hry. Na druhom poschodí a prvom poschodí, ktoré zvyknú sláviť spolu nás čakajú dobroty, vinše a aj hudba a koledy. V tomto roku sa vystrojila aj skupinka koledníkov s vinšami a hudobným doprovodom, ktorý potešil kamarátov na iných poschodiach. Vianočné posedenia sú nádhernou bodkou za kalendárnym záverom roka. Prajeme všetkých šťastné a veselé!



          VYCHÁDZKA NA VIANOČNÉ TRHY

          Naša jedáleň je super. Krásna, nová! Keď poslúchame tak sa nám sem tam aj dupľa ujde. Každopádne za niektorými dobrotami ako sú lokše, či cigánska sa oplatí vyraziť aj na Vianočné trhy v Bratislave. Nie nadarmo ich svetový denník The Guardian zaradil medzi top 10 najkrajších v Európe. Obsadili sme krásne štvrté miesto, a my môžeme len súhlasiť s týmto umiestnením. Pretože plnšie než bruchá sme mali hlavy a srdcia, a síce čarovnej Vianočnej atmosféry.



          WORKSHOP S OBČIANSKYM ZDRUŽENÍM POST BELLUM

          Tento školský rok sa na internáte venujeme projektu, ktorý súvisí s radikalizáciou okolo nás. Projekt nesie názov: Nešliap po právach druhého - nebuď radikál a extrémista. V priebehu desiatich mesiacov sa venujeme téme ľudských práv a a realizujeme rôzne súvisiace aktivity. V rámci tohto sme sin a internát pozvali na slovo vzatých odborníkov z občianskeho združenia Post Bellum. Ich tajuplný latinský názov znamená v slovenčine Po vojne. Lektorka Dáša a lector Boris sa nám venovali počas zaujímavého kreatívneho interaktívneho workshopu s názvom: Deň, kedy sa mlčalo… O aké práva šlo? O tie, ktoré my považujeme za úplnú samozrejmosť. Právo na vlastný majetok, sloboda slova, prejavu, cestovania… Workshop na tému premeny slovenskej dediny počas kolektivizácie nastoľuje otázku, či je v poriadku snažiť sa odstraňovať nespravodlivosť pomocou toho, že skôr privilegovanej menšine vezmeme základné práva, majetok, slobodu a prípadne aj život. Čo si predstavujeme pod pojmom kolektivizácia? Nie veľa, a pritom sa jednalo o proces, ktorý zásadne zmenil štruktúru slovenského vidieka po 2. svetovej vojne. Aj preto Post Bellum SK realizuje zážitkové workshopy pre základné školy pod názvom Deň, kedy sa mlčalo. Počas tvorivej dielne sme sa zoznámili na vlastnej koži s témami kolektivizácie a znárodňovania na slovenskom vidieku. Dostali sme sa do oravskej dediny, Mútne. Zoznámili sme sa so základnými pojmami 50. rokov. Zažili sme voľby v roku 1948, znárodňovanie, dostali sme sa do situácie, kedy sme sa museli rozhodnúť, či pomôžeme ľuďom z dediny, ktorí sa museli vysťahovať. Veľmi dúfame, že nás Post bellum navštívi opäť!



          DIVADELNÉ PREDSTAVENIE ÚNOS ZO SERAILU

          „Čo? Únos zo seriálu? Zo serailu! To je nejaké mesto? Nemá sa to písať s veľkým písmenom?“ Aj takéto zmätené reakcie vyvolalo pozvanie na spevohru od Mozarta. Tí odvážni pätnásti, ktorí si povedali, že trojhodinová opera znie ako super program na decembrový večer neoľutovali. Táto opera v réžií obľúbeného Jána Ďurovčíka na nás hovorila súčasným vizuálnym jazykom a doslovne jazykom nemeckým so slovenskými titulkami. Serail, je niečo ako hárem, do ktorého boli pirátmi unesené dve krásne devy, ktoré sú v područí tureckého pašu a ich milí sa ich snažia vyslobodiť. Vďaka kultúrnym poukazom sme sa dostali do nádhernej historickej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí. Toto krásne predstavenie bolo úžasnou bodkou za našimi divadelnými návštevami v roku 2017. Čo zaujímavé uvidíme v ďalšom roku???



          MIKULÁŠSKY VEČIEROK A DISKOTÉKA

          Keďže sme tento rok opäť raz poslúchali na internáte aj doma, navštívil nás Mikuláš. Každoročne v rámci tohto sviatku si žiaci s vychovávateľmi pripravia kultúrny program. V tomto roku nás ako moderátori večera bavili Ferko Hrnko a Tomáš Čurda. Vianoce sú tradičným sviatkom, ale nám jeho priebeh narušili moderné technológie. Pointou programu totiž bolo, že naši moderátori nám objednali Mikulášske balíčky, ktoré sa záhadne stratili, a tak sa ich s pomocou skype hovorov snažili vypátrať na celom svete. Vďaka strateným balíčkom sme sa aspoň čo to dozvedeli o zaujímavých zvykoch a tradíciách na celom svete pomocou pekných videí. Vianoce pre iné deti sú často aj slnko a piesok, ak žijete v Austrálii, na Bali, či na Floride. Program spevom spestrila internátna skupina Mokrohraji aj Frederik Korcsmáros. Zaujalo nás aj vystúpenie s jojom Adamka Hegyiho. Program vyvrcholil príchodom Mikuláša a Anjelika a prebratím balíčkov. Neskôr ako sa na správnu oslavu patrí sme sa pustili do tanca s DJom z O.Z. Zdravý vývoj. Za chutné Mikulášske balíčky ďakujeme: O.Z. Bez bariér, McDonald´s a firme Cibi.



          KVÍZ CUDZIE SLOVÁ

          Vo štvrtok 30. novembra sme sa tešili z „brilantne distingovaného“ kvízu o cudzích slovách. Pani vychovávateľka Solomajerová a pani vychovávateľka Bobocká nám ako každý rok pripravili kvízy, pri ktorých sme zapojili naše mozgové závity. Večer sa odštartoval vtipným video o tom, ako to dopadne pokiaľ niekto používa priveľa cudzích výrazov. Nasledovala zaujímavá prezentácia s ilustráciami od pána vychovávateľa Višňovského a následne ešte pieseň Komplikovaná od Polemicu, ktorá sa k téme náramne hodí. Tí šikovnejší z nás sa mohli aj potešiť zo sladkých drobností za odmenu.



           VYCHÁDZKA NA HRAD

          Na záver novembra sa počasie opäť zhoršilo. Múzeum sme už videli, tak kam ďalej? Pán vychovávateľ nás zobral do expozície v interiéri hradu, vďaka ktorej sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí z pradávnych čias, keď sa hrad ešte len budoval. Úžasná lekcia histórie. Tak nás všetky exponáty zaujali, že sme takmer nestihli večeru.



          BALET BOH TANCA

          Na záver novembra sme si rozšírili naše divadelné obzory a nádherné vizuálne umenie: balet. Pôvodná baletná inscenácia na hudbu legendárneho anglického skladateľa, autora slávnych muzikálov a baletov Carla Davisa, ponúka jedinečný pohľad na život a dielo slávneho ruského tanečníka a choreografa Václava Nižinského. Jeden z kľúčových členov svetoznámeho telesa Sergeja Ďagileva Ballets Russes obrodil umenie mužského tancovania, svoju brilantnú techniku skokov a piruet prepájal s výrazovosťou a pantomímou. Bolo úžasné sledovať ako sa pred nami odvíjal celý tragický príbeh Nižinského. Rozumeli sme všetkému a pritom z javiska neodznelo jediné slovko. Tento balet jednoznačne odporúčame všetkým. Najmä divákom, ktorí si myslia, že balet nemajú radi.



          VYCHÁDZKA NA KAMZÍK 22. november

          Ako nabrať pocit, že naše problémy sú vlastne maličké? Možno tak, že sa na svet pozrieme z výšky J S pánom vychovávateľom sme sa vybrali na naozaj výnimočný výstup. Výstup na Kamzík! Nielen na kopec Kamzík, ale aj na vrchol televíznej veže Kamzík. Tam sme si však už samozrejme dopomohli výťahom. V exkluzívnej kaviarni sme sa osviežili aby sme mali dosť energie na cestu späť na internát. Počasie bolo nádherné a výhľady krásne. A naše starosti každodenné sa vďaka tomuto výstupu dostali do inej mierky.



          NOVÁ SCÉNA: MUZIKÁL RÓMEO A JÚLIA

          V utorok 21. novembra sme sa vybrali do Divadla Nová scéna na muzikál Rómeo a Júlia v réžii Jána Ďurovčíka. Trojhodinové predstavenie nás úplne očarilo. Slávny francúzsky muzikál Gérarda Presgurvica nadchol už milióny divákov na celom svete a my sme určite neboli výnimkou. Od parížskej premiéry v roku 2001 ho videli ľudia vo Francúzsku, Švajčiarsku, Kanade. Uviedli ho aj v Antverpách, Londýne, Amsterdame, Budapešti, Moskve, Viedni, Bukurešti, Soule, čínskom Taipei, v Japonsku aj v Šanghaji. Príbeh lásky veronských milencov Rómea a Júlie, ktorých zahubila nenávisť ich rodín, pozná každý vďaka geniálnemu dramatikovi Williamovi Shakespearovi, ktorý svoju hru ukončil slovami: „Naveky najsmutnejší! Taký je / ten príbeh Romea a Júlie". Nečudo, že už vyše 400 rokov neopúšťa Shakespearova hra javiská a veľa ráz ju sfilmovali či zhudobnili. Francúzsky muzikál Gérarda Presgurvica je v súčasnosti jej najlepším hudobným spracovaním a piesne z neho obleteli celý svet. Aj my sme si ich cestou späť na internát pospevovali.



          SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM

          Novembrové počasie môže byť už na samom začiatku novembra veľmi zradné. A čo robiť keď vonku neprestajne prší a fúka? Ísť do nejakého zaujímavého interiéru. Najlepšie takého, kde nie je príliš vysoké vstupné. Pán vychovávateľ Kubálek nám rozšírili obzory návštevou Slovenského národného múzea. Exponáty boli vskutku úchvatné. Vlastne ani sme si neuvedomili, že sa vďaka nášmu záujmu učíme nové veci. Sem sa radi vrátime.



          STRAŠIDELNÝ HALLOWEENSKÝ VEČER

          Tradičný jesennýsviatok Všetkých svätých žiaci prežívajú doma s rodinou a chodia si uctiť svojich zosnulých blízkych na cintoríny. V posledných rokoch majú mladí ľudia v obľube osláviť s kamarátmi aj Halloween. Halloween je pôvodne keltský sviatok, ktorý sa oslavoval na prelome letnej a zimnej časti roka. Verilo sa, že vtedy vychádzajú škriatkovia, ktorí môžu ovplyvňovať vôľu ľudí. Vtedy sa ľudia prezliekali za strašidlá, aby zmiatli tieto bytosti a teda sa časom ubránili. Do Spojených štátov sa Halloween dostal s írskymi prisťahovalcami a od 19. storočia sa zmenil na americkú podobu. Aj v našich končinách sa kedysi tento čas bral ako sviatok tekvíc. Tieto plodiny sa u nás, aj v blízkom Rakúsku pestovali a tak sa v jeseni vyrezávali tekvice a ľudia do nich dávali svetielka aby sa počas predlžujúcej sa noci cítili bezpečnejšie a optimistickejšie. My sme na treťom poschodí v klubovni dali priechod našim tvorivým silám a namaľovali sme si strašidelné masky a vyrezali nádherné tekvice. Súčasťou večera bola aj súťažný kvíz, kde sme sa dozvedeli o zvláštnych fóbiách, ktorými môžu ľudia trpieť. Najviac správnych odpovedí v kvíze mala Lexi Petrášová.

           


          MEDZINÁRODNÝ DEŇ CESTOVÍN

          V stredu 25. októbra sa na internáte konalo viac akcií. Pani Zsákovicsová oslavovala so žiakmi Medzinárodný deň cestovín ako inak než varením cestovín. Žiaci sa dozvedeli, čo znamená taliansky výraz al dente a zároveň, ktoré potraviny sa najlepšie s cestovinami kombinujú, ako vzniká syr parmezán, a ktoré bylinky robia cestoviny zdravým a výživným pokrmom. Tí, ktorí mali to šťastie výsledok ich snahy degustovať, si veľmi pochutili. Tešíme sa na ďalšie gurmánske zážitky.

          VYCHÁDZKA NA MICHALSKÚ VEŽU

          V stredu 25. októbra nám počasie prialo, a tak sa viacero prvákov aj starších žiakov vybralo skúmať históriu Bratislavy na Michalskú vežu. Nádherný výhľad žiakom pomohol lepšie sa v meste zorientovať a spoznať aspoň zhora miesta, ktoré ešte nestihli osobne navštíviť. Okrem exteriéru sa pokochali aj historickými exponátmi v interiéri múzea. Múzeum zbraní je venované histórii opevnenia Bratislavy. Vystavené sú tu zbrane, vojenská i turnajová výzbroj. Zbrane sa dali obdivovať až na štyroch poschodiach. Žiakov zaujali staré pušky a uniformy. Stredajšia vychádzka sa opäť stala úžasným obohatením.



          BESEDA O PREVENCII CHRÍPKY

          V utorok večer 24. Októbra sa žiaci prvých ročníkov stretli v jedálni s pani Barátovou, s pánom Kubálekom a s pani sestričkou zo zdravotného úseku pani Martou Butkovou. Jeseň a najmä mesiace október a november sa vyznačujú častejšími ochoreniami horných aj dolných dýchacích ciest, preto sa snažíme šíriť na internáte prevenciu. Pani sestrička detailne žiakom porozprávala o dôležitosti hygieny a správnej strave, výžive, správnom obliekaní v sychravom počasí, či odpočinku. Zároveň nám dala cenné rady ako sa správať v čase nákazy. Pútavá prednáška poskytla veľa cenných informácií a neskôr aj priestor na otázky z publika. Čerešničkou na torte boli videá, ktoré nám ukázali, že chrípku naozaj netreba brať na ľahkú váhu. Ďakujeme vychovávateľom aj pani sestričke. Dúfame, že sa nám podarí ostať v dobrom zdraví.


          ZÁLOŽKA SPÁJA ŠKOLY OD BRATISLAVY PO ŽILINU

          Na internáte pokračujeme v milej tradícii, ktorú začala pani Jandová ešte z pozície kultúrnej referentky. Do projektu sa prihlásilo 189 stredných škôl s celkovým počtom 9 828 žiakov. Našim partnerom sa stala súkromná SOŠ Pro scholaris zo Žiliny. Základnými piliermi školy Pro scholaris sú: dôraz na rozvoj komunikačných zručností žiaka v ústnom a písomnom prejave v materinskom a cudzom jazyku a prepojenie školy s praxou. My sme pre žiakov tejto školy pripravili záložky s indíciami na dielo Námestie svätej Alžbety od Rudolfa Jašíka. Témou tohto ročníka boli literárne osobnosti môjho regiónu. A Jašíkovo dielo nás zaujalo svedectvom o pohnutej dobe počas druhej svetovej vojny. V záložkách sme vyfarbili písmená poukazujúce na hlavné postavy, či autora diela. Vyrábanie záložiek bolo spojené s dramatizovaným čítaním dialógov a monológov z Námestia svätej Alžbety. Zároveň sme sa dozvedeli viacero zaujímavých faktov o samotnom autorovi. Okrem čítania dialógov sme si po vyrábaní pozreli aj čiernobiely film Námestie svätej Alžbety z roku 1965. Film neobsahoval žiadne špeciálne efekty či pre nás známych hercov, ale ostali sme ho so zatajeným dychom sledovať do konca. Viacerí z nás si samotnú knihu aj požičali z školskej knižnice aby si porovnali originál s filmovým spracovaním. Okrem vyfarbených záložiek posielame aj pár tradičných záložiek vyrobených paličkovaním a vydania časopisu Sme OK. Snáď sa niekedy stretneme aj osobne, či už v Bratislave alebo v Žiline.



          TICHÝ BIČ V MODROM SALÓNE SND

          V Modrom salóne sa nám páči stale viac a viac. Autora Mila Urbana poznáme zo školy z povinnej literatúry. Jeho dielo Živý bič  patrí k najvýznamnejším dielam 20. Storočia. Milo Urban je hlavnou postavom súčasnej hry Jany Juráňovej Tichý bič. Zameriava sa na problematické roky druhej svetovej vojny a pôsobenie Mila Urbana ako šéfredaktora denníku Gardista. Prečo autor takého formátu prisluhoval scestnej ideológii? Akú zodpovednosť má spisovateľ za svoje slová? Čo sa deje so spoločnosťou, ktorá takéto postoje neskôr alibisticky bagatelizuje? Aj takéto otázky kladie hra, ktorá sa odohráva začiatkom 70. rokov 20. storočia, keď si Milo Urban viac ako sedemdesiatročný v nedobrovoľnom ústraní zdanlivo pokojne nažíval so svojou oddanou manželkou v Chorvátskom Grobe pri Bratislave. Pokojne, až kým ho nenavštívil mladý redaktor a s ním aj tiene minulosti. Herci Božidara Turzonovová, Ján Gallovič a Branislav Deák predviedli úžasné výkony.



          EXKURZIA DO KNIŽNICE

          Imatrikulácia je naplnená troškou trémy a množstvom zábavy, avšak život žiaka to nie je len zábava, ale aj povinnosti. Práve v plnení si školských povinností s ľahkosťou môže pomôcť knižnica a jej literárny fond. Všetci prváci povinne a dobrovoľne navštívili vo štvrtok 19.10. knižnicu. Dozvedeli sa kedy je knižnica otvorená, pozreli si zoznamy a samotné knihy. Väčšina žiakov nezaváhala a do Vianoc si požičala knižky, ktoré ich zaujali. Záujem bol o dobrodružné, strašidelné knihy aj o slovenskú beletriu. Tešíme sa z nových zanietených čitateľov.

          VYCHÁDZKA DO BUNKRA

          Babie leto nám túto jeseň veľmi praje. Tradičná stredajšia vychádzka sa teda nemusela báť počasia a smelo sa vybrať na zaujímavé miesto do Petržalky na hranici s Rakúskom. Pechotný zrub B-S-8 “Hřbitov”, je najväčší a najsilnejšie vyzbrojený ťažký objekt v Bratislave. Tvoril chrbát obrany v strednej časti predmostia a jediný je plnohodnotnou obdobou ťažkých objektov budovaných vtedy na iných miestach hranice na obranu proti Nemecku. Keďže v tomto školskom roku sa venujeme na internáte problematike extrémizmu, pozrieť si pozostatky vojnových čias nám pomohlo pochopiť riziká neznášanlivosti a jej dôsledky. Ako žili vojaci v bunkri sme mohli spoznať doslova na vlastnej koži, vyskúšali sme si vojenskú uniformu, poťažkali v rukách historický samopal a guľomet. Preniesli sme sa do života vojakov v roku 1938, alebo až do čias socializmu 1975, tak ako v izbách v podzemí spávali vojaci československej armády a dozvedeli sme sa historické fakty.



          VÝLET MESTSKÝM VLÁČIKOM BLAVÁČIKOM

          V utorok 17.10. nás priamo pred internát prišiel vyzdvihnúť vláčik Blaváčik. 45 nadšených žiakov spolu s vychovávateľmi sa “nalodilo” spoznávať ešte nespoznané zákutia a dozvedieť sa nové zaujímavé fakty z histórie mesta a jeho dominant. Výlet vláčikom Blaváčikom sa uskutočnil vďaka grantu od Nadácie Orange Za poznaním môjho nového mesta z grantového programu Spojme sa pre dobru vec 2017. Z okna vláčika Blaváčika sme videli historickú budovu SND, prvý bratislavský obchodný dom „PRIOR“, prvú výškovú budovu v Bratislave „Manderlák“, prevezli sme sa námestím revolučných rokov 1989, ukázali nám jedinú zachovalú bránu stredovekého opevnenia, historické sídlo Slovenskej národnej rady, súčasné sídlo prezidenta SR, Bratislavský hrad a podhradie, sakrálnu dominantu Bratislavy „Dóm sv. Martina“, jedinečný dunajský most bez pilierov, dunajské nábrežie, Obchodnú ulicu, Blumentálsky kostol a omnoho viac. Vďaka nádhernému počasiu sme mohli mať vláčikové okienka otvorené a mesta sa takmer dotknúť.


          MIER CHATRČIAM! VOJNU PALÁCOM! V SND

          Čo je to monodráma? Čo je to politický pamflet? Na tieto otázky sme hľadali odpovede v knižnici a následne na samotnom predstavení. Vo štvrtok 19.10. sme navštívili našu najvýznamnejšiu divadelnú scénu – SND. Nie každý vie, že okrem sály opery, činohry a štúdia je v SND aj štvrté najintímnejšie javisko, ktoré sa volá Modrý salón. Práve tu nás ohromil Robert Roth svojím výkonom v monodráme Mier chatrčiam! Vojnu palácom!

          Georg Buchner mal iba dvadsaťjeden rokov, keď v roku 1834 založil ilegálnu revolučnú organizáciu Spoločnosť pre ľudské práva v Giessene a napísal pre ňu jeden z najrevolučnejších nemeckých textov vôbec. Mier chatrčiam! Vojnu palácom! (Posol hessenského vidieka) mu priniesol zatykač, prenasledovanie a útek. Text naozaj prekvapil. Žiadne veľké slová, také zdevalvované 40 rokov po Veľkej francúzskej revolúcii, iba konkrétne čísla, mená a príklady. A predsa strhujúca výpoveď, jasný radikalizmus a odhalenie celého mechanizmu moci, politiky a vlády.


          IMATRIKULÁCIA

          V utorok 10.10. 2017 nastal ten veľký slávnostný deň D. Privítali sme medzi sebou nových žiakov. Vo vynovenej jedálni nám žiaci za doprovodu poetického slova vytvoreného pani Solomajerovou predviedli pantomímu o zrodení Mokrohraja. Následne dostali prváci smajlíkové odznaky a svoj príchod k nám spečatili buchnutím balóna. Imatrikulačný sľub zarapoval Tomáš Čurda so sprievodom na kachone Soni Antalovej, ktorá bola aj moderátorkou večera. Po kultúrno-hudobno-umeleckom úvode nasledovali súťaže a hry pod taktovkou Barbory Hladíkovej. Prváci aj starší žiaci sa radi zapojili a vyhrali sladké ceny. Nasledovala diskotéka so silnými basmi s našim novým audio systémom v jedálni. Srdečne vítame našich prvákov!


          VÝLET DO DANUBIANY

          Necelých 20 kilometrov južne od centra Bratislavy na cípe polostrova v strede mohutného toku Dunaja bolo 9. septembra 2000 otvorené jedno z najmladších európskych múzeí moderného umenia – Danubiana Meulensteen Art Museum. Nezvyčajná poloha na rozhraní troch susediacich krajín Slovenska, Rakúska a Maďarska, veľkolepý kontrast šírej vodnej hladiny, vysokej oblohy a nekonečných brehov hrádze vytvárajú rámec pôsobivej architektúry, evokujúcej tvary rímskej galéry uviaznutej na plytčine.

          Výlet na toto krásne miesto bol financovaný z grantu od Nadácie Orange Za poznaním môjho nového mesta z grantového programu Spojme sa pre dobru vec 2017. V utorok 3. Októbra veľmi pršalo a fúkalo, preto nám dobre padlo, že sme mohli ísť objednaným autobusom priamo spred internátu. V autobuse nám pani kultúrna cez mikrofón porozprávala o jednotlivých autoroch, ktorýhc uvidíme. 40 žiakov so šiestimi vychovávateľmi sa vybralo na polostrov do Čunova spoznávať modern umenie. Na začiatku nás uvítala pani z galérie a ukázala nám 3D model celého objektu. Vysvetlila nám princípy jeho architektúry a budovania. Obrazy nás veľmi zaujali. Hlavne nás tešilo, že v Danubiane sme si mohli všetko fotiť a dokumentovať, pokiaľ sme vypli blesk. Počasie sa umúdrilo takže sme si prezreli aj nadrozmerné sochy v parku a výhľady zo strechy. Niektorí z nás nakúpili suveníry v obchode alebo si vychutnali občerstvenie v kaviarni. Radi pôjdeme do galérie aj nabudúce.


          VYCHÁDZKA HRÍBY A ŽELEZNÁ STUDNIČKA

          Októbrové počasie nám naozaj prialo. Veľa dní sa nieslo v znamení babieho leta. Prvú októbrovú stredu bol pán vychovávateľ na brannom cvičení so žiakmi tretích ročníkov, a tak jeho stredajšiu vychádzkovú tradíciu zastúpili pani vychovávateľka Kupková a pani kultúrna. V krásnom jesennom počasí sa vybrali do bezprostredného okolia internátu na Železnú studničku. Žiaci si zacvičili na prístrojoch priamo v prírode, poprechádzali sa, pozreli si rybník aj bufety. A viacerí žiaci sa stali úspešnými zberačmi hríbov.



          DIVADLO KOMÉTA

          Na konci septembra 27.9. sa žiaci s pani vychovávateľkou Kupkovou vybrali opäť do obľúbeného divadla Astorka na komédiu zo svadobného prostredia: Kométa. Dva a polhodinové predstavenie v réžii Juraja Nvotu žiakov zaujalo vtipnými situáciami aj hlbokými myšlienkami o nás samotných. Komédia bola o hľadaní pravého šťastia v našom živote. Mladá žena, Alžbeta, sa rozhodla osláviť svoje 10. výročie sobáša netradične, úplnou rekonštrukciou svadby. Do najmenších podrobností. A tak trvala na tom, aby všetci vyzerali rovnako ako pred desiatimi rokmi, aj sa tak správali a hovorili úplne rovnaké veci. No ako to už na oslavách býva, počas mystickej búrlivej noci vyplávajú na povrch nielen staré lásky, ale aj dávno zabudnuté smútky, žiarlivosť. Herci Astorky podali úžasný výkon.



          VYCHÁDZKA NA SLAVÍN

          V stredu 29.9. žiaci pod vedením pána Kubáleka objavovali ďalšie zaujímavosti. Žiaci navštívili Slavín. Slavín je bratislavský pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Spolu s cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje jediný vojenský cintorín v Bratislave. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 - 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945. Žiaci sa tak dozvedeli fakty zo slovenskej histórie a lepšie vďaka dobrému výhľadu spoznali panorámu Bratislavy.



          VYCHÁDZKA NA POSLEDNÉ MIESTA ODPOČINKU

          V stredu 20.9. sa šiesti odvážni žiaci s pánom vychovávateľom Kubálekom vybrali na výlet na zaujímavé miesto vzdať úctu významným zosnulým. Cintorín pri Kozej bráne je cintorín v historickej časti Bratislavy. Jeho súčasnú polohu vymedzujú ulice Palisády, Šulekova a Bradlianska. Evanjelický cintorín, zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok, patrí k významným pietnym miestam v Bratislave a je dôležitým svedectvom slávnej histórie dnešného hlavného mesta Slovenska. Cintorín, prístupný tak zo strany Šulekovej ulice (hlavný vchod) ako aj z ulice Palisády (občasný vchod), je dnes vizuálne rozdelený na viacero sektorov. Jednotlivé hrobové miesta sú pomerne chaoticky usporiadané, čo súvisí s jeho vývojom a postupným rozširovaním. Aj napriek tomu, že cintorín ako celok ako aj viaceré náhrobky boli vyhlásené za kultúrne pamiatky, ich stav je žalostný. Mnohé, často umelecky či historicky cenné náhrobníky, podliehajú neúprosnému zubu času a o niektorých dnes vieme iba na základe archívnych záznamov.



          NÁVŠTEVA DIVADELNÉHO PREDSTAVENIA SYLVIA

          Tak ako divadlá odštartovali svoje sezóny aj my sme odštartovali sezónu chodenia do divadiel. Prvé predstavenie, ktoré si vychutnali aj naši čerství prváci, sa volalo Sylvia a bola to komédia ako sa patrí v jednom z našich obľúbených divadiel Astorka Korzo 90. Počasie nám v stredu 13. septembra prialo a tak sme ešte využili príležitosť na krátku prechádzku po Námestí SNP. Pred odchodom z internátu sme sa stretli v knižnici, kde sme sa porozprávali o divadelných žánroch a správnej divadelnej etikete.



    • Kontakty

      • Stredná odborná škola pre žiakov s telesným postihnutím
      • 02/5920 9156, 02/5920 9107
      • Mokrohájska 1, 842 40 Bratislava 4 Slovakia
      • Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím Mokrohájska č. 1 842 40 Bratislava IČO: 603 457 DIČ: 2020919153 DIČ DPH: nie sme platiteľom DPH Druh org.: Štátna rozpočtová organizácia Bankové spojenie: Štátna pokladnica Bratislava IBAN: SK73 8180 0000 0070 0010 3095 SWIFT/BIC: SPSRSKBA
    • Prihlásenie