• Beseda s knihomoľom (1)

Ako podať žiakom niečo tradičné pútavo? M.R. Śtefánik je nepochybne jednou z najvýznamnejších slovenských osobností. Keď si však o jeho živote čítame z encyklopédie tak strácame niť. Preto si expert na kognitívnu bezpečnosť a občiansky aktivista Tomáš Kriššák položil otázku ako túto legendu priblížiť mladým ľuďom? A tak sa zrodil námet na M.R. Štefánika ako akčného hrdinu komiksu. Scenár napísal Tomáš Kriššák, kresby a ilustrácie vytvorili Eniac a František "Frenky" Hříbal, ktorí vdýchli jeho veľkému príbehu nové farby. Ich cieľom bolo ponúknuť komiksy dnešným mladým zadarmo na ich stredných školách, lebo o jeho živote vedia málo a ešte stále v spoločnosti kolujú rôzne mýty a nepravdy spojené s jeho osobou. Vďaka prezentácii sme sa dozvedeli napríklad to, že Štefánik chcel na Tahiti vytvoriť raj pre Slovákov. Na jeho inzerát v New York Times však nikto nezareagoval, a tak sa vrátil do Európy. Počas besedy žiaci kládli zvedavé otázky a komiks sa stal aj predlohou na tohtoročnú záložku. Už sa tešíme, keď komiks vyjde a my si ho prezrieme celý!

BESEDA AKO VYZERÁ KNIHOMOĽ? (5) HOSŤ: MGR. MATEJ KAUTMAN, PHD

V pondelok 3.6. 2019 knižnicu nenavštívil iba vzácny človek ale aj vzácne zvieratá. Mgr. Matej Kautman, PhD sa ako zoológ venuje obojživelníkom a plazom a ich inváznym ochoreniam. Pracuje na Ústave zoológie SAV. Prednášal nám na tému, ktorú skúmal aj ako doktorand a spracoval ju pre žiakov zrozumiteľne na tému: Hady nie sú slizké a žaby sa nemenia na princov. Beseda bola zameraná na poznanie obojživelníkov a plazov, ktorých sa mnohí ľudia boja, majú voči nim predsudky a štítia sa ich, aj keď sú to neškodné a pekné zvieratká.

BESEDA AKO VYZERÁ KNIHOMOĽ? (4) HOSŤ: TOMÁŠ KOSTELNÍK

Štvrtá beseda hostila hovorcu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a riaditeľa odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Tomáša Kostelníka. Tomáš bol otvorený, autentický a pútavo nám rozprával o svojom vzťahu ku knihám, o stredoškolskom štúdiu v Edmontone, a práci redaktora v televízii TA3 a o vytváraní mediálneho obrazu. Žiaci sa aktívne zapájali do diskusie a okrem zvedavých otázok padli aj investigatívne, na ktoré Tomáš reagoval ako skutočný profesionál. Jedinou nevýhodou bol rýchlo plynúci čas. Na dôkaz toho, že Tomáš sa u nás cítil príjemne sme dostali pozvanie navštíviť Národnú radu. Ďakujeme a tešíme sa!

EUROPASS: VYSKLADAJ SI KARIÉRU

V utorok 12.3.02019 poobede sa v školskej knižnici konal zaujímavý workshop "Europass: Vyskladaj si kariéru", vďaka ktorému žiaci odkryli svoje schopnosti, danosti a sny ohľadom profesného uplatnenia v budúcnosti. Formou interaktívnych hier a cvičení si žiaci vybudovali životopis, na ktorý môžu byť hrdí a rozšírili si povedomie o tom, kde všade si môžu v budúcnosti založiť kariéru. Najšikovnejší a najaktívnejší boli odmenení cenou. Ďakujeme Zuzane Spodniakovej a jej kolegyniam lektorkám za kvalitné vedenie workshopu. Budeme radi keď nás opäť navštívia.

MÁTE DOMA NEPOTREBNÉ KNIHY? DARUJTE ICH A PODPORTE DOBRÚ VEC!

Mestská knižnica Bratislava (MKB) aj tento rok vyzýva ľudí k darovaniu nepotrebných kníh a knižnica IPR sa pridáva k tejto zbierke.

Ak máte doma knihy, ktoré už nepotrebujete, darujte ich a pomôžte nevidiacim a slabozrakým. V Bratislavskej burze kníh ich MKB ponúkne za symbolickú sumu (50 centov) ľuďom, ktorým spravia radosť. Získaná peňažná suma z predaja poputuje na zakúpenie zvukových kníh pre oddelenie nevidiacich a slabozrakých.

Knihy môžete priniesť až do 1. apríla do knižnice IPR v čase otváracích hodín prípadne podľa dohody s p. kultúrnou referentkou.

BESEDA AKO VYZERÁ KNIHOMOĽ? (3) HOSŤ: VERONIKA VAŠKOVÁ

Veronika Vašková je inšpiratívna osoba s jedinečným talentom byť autentická a podporovať autentickosť v druhých. Vo svojej domácnosti má ako hostí študentov z celého sveta. Ako vníma žiak z Mexika Slovensko? Ako pritiahnuť záujem mladých ľudí ku knihám? Na tieto a mnohé iné otázky nám odpovedala na vydarenej tretej besede s knihomoľom.

Veronika Vašková: Beseda Ako vyzerá knihomoľ?

BESEDA AKO VYZERÁ KNIHOMOĽ? (2) HOSŤ: MARTIN BEDNÁR

Martin Bednár je študentom herectva na DAMU, režisér a scénograf. Ako umenie súvisí s literatúrou? Dá sa vôbec oddeliť? Ako dôležité je pre herca čítať knihy a aké to je čítať divadelné hry? Ako Martin zvláda čítanie a najmä hranie v českom jazyku? Nielen názornú ukážku tejto schopnosti ale aj všetky odpovede na naše zvedavé otázky priniesol druhý večer s knihomoľom.

BESEDA AKO VYZERÁ KNIHOMOĽ? (1) HOSŤ: BORIS LACÍK

Pilotná beseda sa uskutočnila 6.11.2018 o 19:00. Boris je profesionálny hasič, muzikant a triatlonista, ktorý našej knižnici venoval viacero vzácnych súčasných titulov. Žiakom porozprával ako sa vyvíjal jeho vzťah ku knihám, čo ho pritiahlo k povinnému čítaniu i mnoho ďalšieho aj o jeho zaujímavej profesii.

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE ZREKONŠTRUOVANEJ KNIŽNICE 11.10.2018 A DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ 12.10.2018

Práce na rekonštrukcii a rozšírení knižnice trvali od záveru školského roka, počas letných prázdnin až do polovice septembra. Veľa práce a úsilia padlo na úrodnú pôdu a výsledkom je nová, moderná knižnica s klimatizáciou, dataprojektorom, a formálnym aj neformálnym sedením. Žiaci si majú možnosť dohľadať tituly v elektronickej databáze. Práca viacerých úsekov IPR vyústila do slávnostného otvorenia, prestrihnutia stuhy a príhovoru pána riaditeľa.  Na posedení si zúčastnení pozreli fotografie z rekonštrukcie a pripomenuli si celkovú premenu. Nasledujúci deň žiaci a učitelia navštívili novú knižnicu a zoznámili sa s radením kníh a elektronickou databázou. Viacero knižiek bolo vypožičaných hneď v prvý deň. Knižnicu od otvorenia využívajú učitelia v rámci vyučovania, priestor už hostil klientov CSPR, OZ Bez bariér a najmä žiakov internátu v rámci ich popoludní a večerov.