• Materiálno-technické vybavenie školy, jednotlivých učební a dielní je na vysokej úrovni, čo zefektívňuje a skvalitňuje výchovno-vzdelávací proces
    • uplatňujeme individuálny prístup k jednotlivým žiakom, rešpektujeme obmedzenia, ktoré sú podmienené zdravotným postihnutím žiakov
    • zabezpečujeme žiakom nielen kvalitné odborné vzdelanie v príslušnom učebnom alebo študijnom odbore, ale aj komplexnú liečebnú rehabilitáciu
    • Charakteristika školy

• STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA PRE ŽIAKOV S TELESNÝM POSTIHNUTÍM
      MOKROHÁJSKA 1,  842 40  BRATISLAVA
      pri
      INŠTITÚTE PRE PRACOVNÚ REHABILITÁCIU OBČANOV SO ZDRAVOTNÝM
      POSTIHNUTÍM, MOKROHÁJSKA 1, 842 40  BRATISLAVA

Charakteristika školy

Stredná odborná škola pre žiakov s telesným postihnutím (ďalej SOŠ pre žiakov TP) je organizačnou súčasťou Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím (ďalej IPR).
      IPR sa organizačne delí na úseky:

• Stredná odborná škola pre žiakov s telesným postihnutím,
      • Centrum sociálnej a pracovnej rehabilitácie,
      • Úsek zdravotnej starostlivosti a liečebnej rehabilitácie,
      • Úsek ekonomický,
      • Úsek prevádzkovo-technický.

SOŠ pre žiakov TP sa rozdeľuje na tri základné úseky:

• teoretické vyučovanie,
      • praktické vyučovanie,
      • výchova mimo vyučovania (internát).

Uvedené úseky sú veľmi úzko vzájomne prepojené a spoločne zabezpečujú výchovno-vzdelávací proces v škole.

Predmetom činnosti školy je zabezpečovanie  vzdelávania a prípravy na povolanie pre žiakov s telesným postihnutím a pre žiakov zdravotne oslabených a chorých v odboroch:

• učebných,
      • študijných,
      • nadstavbových študijných,
      • pomaturitnom štúdiu.

Absolventi učebných odborov získavajú stredné odborné vzdelanie, dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie o záverečnej skúške a dokladom o získanej kvalifikácii je výučný list.
      Absolventi študijných odborov získajú  úplné stredné odborné vzdelanie, dokladom o získanom stupni vzdelania a zároveň o získanej kvalifikácii je vysvedčenie o maturitnej skúške a výučný list.

Kto môže študovať v  SOŠ pre žiakov s TP?

Žiak alebo občan:
      -    s vrodeným alebo získaným telesným postihnutím (patrí sem aj chybné držanie tela, poškodenie chrbtice a pohybového ústrojenstva...),
      -    chorý a zdravotne oslabený,
      -    so špecifickými poruchami učenia,
      -    s poruchami reči, sluchu, zraku,...
      Podmienkou prijatia do odborov je získané nižšie stredné vzdelanie, t. j. ukončený 9. ročník bežnej ZŠ.

Organizujeme aj vzdelávanie na získanie nižšieho stredného vzdelania:
      Pre žiakov, ktorí zo zdravotných dôvodov  nezískali nižšie stredné vzdelanie (nemajú ukončenú základnú školu) organizujeme podľa § 42 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov  vzdelávanie na získanie nižšieho stredného vzdelania formou denného štúdia v rámci prípravnej triedy, trvá 1 školský rok. Vzdelávanie končí komisionálnou skúškou z povinných predmetov. Po úspešnom vykonaní komisionálnej skúšky vydá stredná odborná škola vysvedčenie s doložkou, na ktorej sa uvedie získaný stupeň vzdelania.

• Výhody vzdelávania v SOŠ pre žiakov TP:

-    V spolupráci s ostatnými úsekmi IPR zabezpečujeme žiakom nielen kvalitné odborné vzdelanie v príslušnom učebnom alebo študijnom odbore, ale aj komplexnú liečebnú rehabilitáciu – výchovnú, zdravotnú, liečebnú, sociálnu, psychologickú a rehabilitačnú.
    -    V IPR je zabezpečená bezbariérovosť celého zariadenia.
    -    Materiálno-technické vybavenie školy, jednotlivých učební a dielní je na vysokej úrovni, čo zefektívňuje a skvalitňuje výchovno-vzdelávací proces.
    -    Vo výchovno-vzdelávacom procese uplatňujeme individuálny prístup  k jednotlivým žiakom, rešpektujeme obmedzenia, ktoré sú podmienené zdravotným postihnutím žiakov.
    -    Priaznivé pracovné prostredie zabezpečuje všetkým žiakom rovnosť šancí a možností.
    -    Žiaci absolvujú množstvo odborných exkurzií, výstav, divadelných predstavení, súťaží a iných voľnočasových aktivít.
    -    Škola bola zapojená do dvoch medzinárodných projektov Connecting Classrooms a Comenius, v rámci ktorých sa žiaci zdokonaľovali v anglickom jazyku a  uchádzame sa o účasť v ďalšom medzinárodnom projekte.
    -    Po skončení teoretického a praktického vyučovania pokračuje výchovno-vzdelávacia činnosť na úseku výchovy mimo vyučovania (školský internát), ktorú zabezpečujú kvalifikovaní špeciálni pedagógovia – vychovávatelia.

Rozhodujete sa kam na strednú školu?

Stredná odborná škola pre žiakov s telesným postihnutím, Mokrohájska 1, 842 40 Bratislava v spolupráci s IPR poskytuje:
    -    kvalitné vzdelanie žiakom z celého Slovenska v odboroch učebných, študijných, nadstavbových a v pomaturitnom štúdiu,
    -    celodenné stravovanie a ubytovanie v internáte,
    -    komplexnú liečebnú rehabilitáciu,
    -    odbornú celodennú zdravotnú starostlivosť,
    -    moderné materiálno-technické vybavenie učební a dielní,
    -    účasť v medzinárodných projektoch,
    -    individuálny prístup vo vzdelávaní,
    -    podporu žiakom zo sociálne slabšieho prostredia.

Máme triedy s malým počtom žiakov, v jednej triede je maximálne 10 žiakov.

Odbory, v ktorých poskytujeme vzdelávanie:

3-ročné učebné odbory
    6475 H    technicko-administratívny pracovník
    8545 H    zlatník a klenotník
    2466 H 02    mechanik opravár - stroje a zariadenia
    2683 H 11    elektromechanik - silnoprúdová technika
    2683 H 15    elektromechanik - úžitková technika
    3473 H 08    polygraf – knihár
    2433 H    obrábač kovov

4-ročné študijné odbory
    6446 K        kozmetik
    2682 K    mechanik počítačových sietí