Navigácia

Internát Zo života internátu Krúžky Knižnica Režim dňa Sme OK

Zo života internátu

Školský rok 2016/17

JUNIÁLES

Tradičné podujatie Juniáles sa uskutočnilo v utorok 27. júna večer. Počasie aktivitám vonku prialo. Večer sa odštartoval intelektuálnymi i športovými výzvami. Všetci, ktorí sa aktívne zapojili dostali sladkú chladnú odmenu. Večer sme ukončili koncertom kapely Mokrohraji vo vestibule, s ktorým sme sa takto symbolicky, tak ako aj so školským rokom rozlúčili.

Galéria fotografií ...

DIVADLO SND

Posledná divadelná udalosť tejto sezóny sa konala vo štvrtok 22. júna. Dielo Nevesta hôl od Františka Švantnera si do SND išlo vychutnať až 13 žiakov spolu s pani vychovávateľkou Bobockou a Kupkovou. Žiaci boli unesení zaujímavou scénografiou a výkonmi hercov a herečiek.

VYRAĎOVANIE TRETIAKOV

Tak ako nás opustili maturanti, prišiel rad aj na tretiakov. V zasadačke na prvom poschodí sa vo štvrtok 22. júna stretli žiaci, učitelia, majstri, vychovávatelia aj rodičia. Po prejavoch, fotkách a gratuláciách nasledoval kultúrny program v podaní Sašky Petrášovej, Barbory Hladíkovej a Soni Antalovej spolu s prezentáciou fotiek plnou spomienok. Tešíme sa na tých, ktorí sa k nám ešte vrátia a tým ostatným prajeme veľa úspechu v živote.

Galéria fotografií ...

KONCERT BRITISH INTERNATIONAL SCHOOL OF BRATISLAVA

Britská medzinárodná škola sa nachádza len pár zastávok od Mokrohájskej v Dúbravke. V tejto škole študuje viac ako 700 detí, od škôlkarov až po stredoškolákov. Bolo nám cťou, že nás pozvali na ich záverečný koncert školského roka, kde ich žiaci predviedli svoj hudobný talent. Veľmi sa nám páčili populárne i klasické skladby v ich podaní. Dúfame, že im v budúcnosti pozvanie oplatíme.

Galéria fotografií ...

VÝSTAVA PALIČKOVANEJ ČIPKY

V utorok 20. júna sa poobede uskutočnila významná výstava: Bienále paličkovanej čipky 2017. V zasadačke na prvom poschodí sa mohli žiaci i zamestnanci pokochať prekrásnymi dielami žiakov a žiačok. Krúžok paličkovania vedie na štvrtom poschodí pani vychovávateľka Bobocká a pani vychovávateľka Jandová. Žiaci pod ich vedením si zlepšili jemnú motoriku, i sústredenie a prežili krásny čas pri tvorbe. Tešíme sa na ďalšie diela.

Galéria fotografií ...

VEČER SPOLOČENSKÝCH HIER

Vo štvrtok 15.6. 2017 sme sa na treťom poschodí pustili s chuťou do hrania stolových aj iných hier, aj keď sú niektorí z nás už dospeláci. Pani vychovávateľka Kupková si pre nás okrem zaujímavých, zábavných i poučných hier pripravila aj sladké odmeny ako výhry. Úžasne sme sa zabavili

Galéria fotografií ....

VYCHÁDZKA NA HRAD DEVÍN

Tradičné stredy s vychádzkami s pánom vychovávateľom Kubálekom máme v obľube. V polovici júna 14.6.2017 nám počasie prialo. Nebolo príliš teplo ani zima, tak akurát slnečno na nádhernú vychádzku na Devín. Z hradu sme videli nádherný výhľad na Dunaj. Lužné lesy v jeho okolí nás taktiež očarili. Je super, že v Bratislave je toľko super miest, ktoré môžeme stále objavovať.

Galéria fotografií ...

KONCERT BELASÉHO MOTÝĽA

Sme veľmi radi, keď umelci podporujú dobrú vec. V pondelok 6. júna sa na Námestí Slobody v Bratislave uskutočnil 13. ročník benefičného Koncertu belasého motýľa. Tolerancia, hudba, empatia, nezávislý život, boli hlavnými črtami 13. ročníka hudobného Koncertu belasého motýľa. Všetci účinkujúci vystúpili bez nároku na honorár a vyjadrili tak spolu s nami podporu ľuďom so svalovou dystrofiou a myšlienke nezávislého života. Na pódiu sa predstavili ľudia so svalovou dystrofiou, ktorí statočne zvládajú jej ťažké dôsledky, a to aj vďaka pomôckam, na ktoré sa im prispelo z verejnej zbierky Belasý motýľ. Kampaň Belasý motýľ má za cieľ informovať verejnosť o vážnom ochorení svalová dystrofia a získať finančné prostriedky na sociálnu pomoc a nákup kompenzačných pomôcok pre ľudí, ktorí s týmto ochorením žijú. Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Najťažšie formy ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť a je nevyliečiteľné. Postihuje bábätká, deti aj dospelých. Myšlienku kampane podporili vystúpením Horkýže Slíže, Dorota Nvotová, Marián Varga, Saténové ruky. My sme si koncerty užili a nečakaný lejak sme brali ako spestrenie a výzvu, ktorú sme hravo zvládli spolu pani vychovávateľkami Jandovou, Zsákovicsovou a Kupkovou.

Galéria fotografií ...

NÁVŠTEVA DIVADLA VERONIKINA IZBA

Prvý júnový pondelok sme sa s pani vychovávateľkou Bobockou a s pani kultúrnou Vorobjov vybrali na zaujímavý príbeh plný napätia Veronikina izba do MDPOH. Išlo o divadelný thriller od známeho autora hororov Ira Levina. Hlavné postavy, Študenti Susan a Larry v podaní Daniela Fischera a Dominiky Kavaschovej, sa ocitnú v honosnej usadlosti Brabissantových. Privedú ich tam manželia Mackeyovi, správcovia domu, s ktorými sa mladý pár krátko predtým zoznámil v reštaurácii. Mackeyovi tvrdia, že Susan je neskutočne podobná mŕtvej dcére ich zamestnávateľov Veronike, ktorá zomrela pred mnohými rokmi a chcú, aby sa za ňu vydávala. Príbeh, kde až do poslednej chvíle nie jasné, čo sa pred divákom vlastne odohráva. Fantázia o cestovaní v čase? Diabolsky vykonštruovaný vtip? Či len predstavy chorej Veroniky?

Niektorí z nás boli prekvapivým rozuzlením zaskočení. Tešíme sa na ďalšie divadlo!

Galéria fotografií ...

CANISTERAPIA

Aký druh terapie sa skrýva za tajomným slovíčkom canisterapia? To sme sa dozvedeli v pondelok 29.5. Múdre knihy ju definujú takto: Canisterapia využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nemožno použiť, alebo nie sú účinné. Kladie dôraz na riešenie psychologických, citových a sociálno - integračných problémov. Pôsobenie na fyzické zdravie človeka je u canisterapie druhotné, motivuje k rehabilitácii a povzbudzuje imunitu prostredníctvom psychiky. Nás prišiel navštíviť novopečený psí terapeut Bendži. Bendži bol úžasne trpezlivý a pokojný. Tešíme sa na repete aj s ďalšími psíkmi.

Galéria fotografií ...

SLÁVIK

Slávik patrí k obľúbeným celointernátnym kultúrnym akciám. Na konci mája, vo štvrtok 25.5., sa konal ďalší úspešný ročník tohto podujatia pod taktovkou pani vychovávateľky Barátovej a pani vychovávateľky Solomajerovej. V súťaži svoje spevácke umenie predviedlo 9 súťažiacich. Niektorí s hudobným sprievodom kapely Mokrohraji, niektorí s hudobným podkladom. Na porotcovské stoličky zasadli v tomto roku Adela Banášová a Viktor Vincze. Viktor bol u nás prvýkrát, Adela sa k nám vracia a veríme, že ako pár sa radi o rok vrátia. Z úseku VMV bola porotkyňou pani vychovávateľka Bobocká a zo žiackych radov Lexi Petrášová. Rozhovorov s hosťami aj vtipnej hry sa chytil Ferko Hrnko a celým večerom nás moderátorsky sprevádzala Dominika Szabóová. Všetci súťažiaci sa po svojich sólach v závere predstavili spoločnou pesničkou Vymyslená od Elánu, ku ktorej sa s chuťou pridalo aj celé publikum. V tomto ročníku bolo rozdaných viacero cien v špeciálnych kategóriách. Na celkovej tretej priečke sa umiestnil Frederik Korcsmároš, na druhom mieste Soňa Antalová a dvomi absolútnymi slávikmi sa stali Filip Žampár a Barborka Hladíková. Po slávnostnom vyhodnotení, gratuláciách víťazom a odovzdaní cien a diplomov aj našim dvom špeciálnym hosťom v porote nasledovala autogramiáda a fotenie.

Galéria fotografií ...

VYRAĎOVANIE MATURANTOV

V utorok 23.5.2017 sme sa v spoločenskej miestnosti na prvom poschodí internátu lúčili s maturantami, ktorí úspešne zvládli zložiť maturitnú skúšku. Program slávnostne otvorila hymna a nasledovalo uvítanie a príhovory pani zástupkyne, pani riaditeľky a pani predsedníčky maturitnej komisie. Nasledoval program, kde si žiaci pozreli svoje fotografie počas štúdia a prednes básne žiačkou Soňou Antalovou. Následne si každý odbor prebral maturitné vysvedčenie a už nasledovali len gratulácie a spoločné fotenie. Prajeme našim maturantom úspešnú cestu životom.

Galéria fotografií ...

BESEDA O ĽUDSKÝCH PRÁVACH II.

Pán vychovávateľ Kubálek sa vo štvrtok 18.5. vrátil do knižnice, kde pôsobil ako kultúrny referent aby sa spolu so skupinkou žiakov zameral na zaujímavú tému o základných ľudských právach. Žiaci sa aktívne zapájali do diskusie a kládli zvedavé otázky.

Galéria fotografií ...

DARČEKY KU DŇU MATIEK

Máj - krásny máj. Aj takéto heslo sa objavilo na májovej nástenke na internáte. Okrem lásky sa v máji oslavuje druhú nedeľu aj láska a vďačnosť k našim mamám. Vo výtvarnom ateliéri sme pripravovali drobné vlastnoručne vyrobené darčeky, ktorými sme ich potešili. Pani Zsákovicsová a pani Kupková nám dali super nápady a pomohli s realizáciou.

Galéria fotografií ...

NOC LITERATÚRY

V stredu 10. mája sme sa vybrali na podujatie, ktoré na internáte spopularizovala pani vychovávateľka Ivona Jandová keď ešte pracovala ako kultúrna referentka. Tento rok nás zobrali na noc literatúry pani vychovávateľka Zsákovicsová a pani kultúrna Vorobjov. Táto zaujímavá kultúrna akcia spočíva v tom, že na netypických miestach v okolí námestia SNP známe tváre čítajú literárne diela. Stanovíšť bolo veľa a boli veľmi rôznorodé. Išlo o strechy a terasy, nočné kluby, kaviarne, Hlavnú poštu a mnoho iných. V orientácii nám pomohla mapka podujatia a jasné označenie miest plagátmi a balónmi. Pri objavovaní sme sa cítili ako detektívi. Dostali sme sa do nočného klubu Luna i na strechu obchodného domu Tesco, kde čítal pán herec Vladimír Kobielsky. Bol dokonca ochotný odfotiť sa s nami. A nakoniec, žiadna dobrá akcia nemôže skončiť lepšie ako v našom obľúbenom Happy Kebabe.

Galéria fotografií ...

SLÁVIME DEŇ EURÓPY

V utorok 9. mája sme s pani vychovávateľkou Barátovou a s pánom vychovávateľom Kubálekom oslávili Deň Európy. V Starom meste sme zažili deň plný príjemnej atmosféry a zábavy v spojení s programom, ktorý obohatil naše vedomosti o Európskej únii. Na Hlavnom námestí hrali Korben Dallas, Puding Pani Elvisovej a Tolstoys.Okrem hudby nás oslovil aj  sprievodný program plný kvízov, súťaží a kreatívnych aktivít súvisiacich s EÚ. V stánkoch európskych veľvyslanectiev, kultúrnych centier, európskych sietí, ako aj v stánku Zastúpenia Európskej komisie a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu sme sa dozvedeli všetko o členských krajinách Európskej únie i o príležitostiach, ktoré nám Európska únia ponúka. Na takéto príjemné podujatie radi zavítame opäť.

Galéria fotografií ...

MÁJOVÁ VYCHÁDZKA

Začiatok mája sa niesol v aprílovom počasí, to nás však neodradilo od poriadnej vychádzky do sadu Janka Kráľa. S pánom vychovávateľom Kubálekom sme si pozreli sochy, fontány aj kostolnú vežu.

Galéria fotografií ...

FLORBALOVÝ TURNAJ

Florbal je šport, ktorý hráme na internáte už dlho a radi. Tohtoročného florbalového turnaja pod vedením pána vychovávateľa Trusu a pani vychovávateľky Solomajerovej sa zúčastnili 3 chlapčenské družstvá. Hralo sa systémom každý s každým. Po napínavých a vyrovnaných stretnutiach zvíťazilo družstvo „DEAF CLUB“. Najlepším strelcami sa stal Kevin Horváth a Matej Supek. Ďakujeme žiakom za ukázanie športového ducha a citu pre fair play.

Galéria fotografií ...

ŠTÚROVO PERO

Posledný aprílový víkend, konkrétne v piatok a v sobotu 28. a 29. apríla sa výprava z redakčnej rady časopisu SME OK vybrala na celoslovenské vyhodnotenie súťaže stredoškolských a vysokoškolských časopisov Štúrovo pero do Zvolena. Šéfredaktorka Alexandra Petrášová s ilustrátorkou Annou Máriou Škárovou. Z radov chlapcov sa pripojili Matej Kasáš a Enrico Blaho. Dva dni plné besied, diskusií, workshopov a prednášok boli inšpirujúce a určite pomôžu tvorcom časopisu ešte vylepšiť svoje žurnalistické umenie. Časopis dostal cenu Nadácie Slovenskej sporiteľne za články o finančnej gramotnosti. Z celoslovenskej konkurencie obsadil krásne tretie miesto. Vyčerpávajúce reportáže o našich zážitkoch z prvej ruky si budete môcť prečítať v najnovšom vydaní časopisu SME OK.

Galéria fotografií ...

ANIMOVANÉ STREDY „BABY ŠÉF“

V stredu 26. apríla sme sa s pani vychovávateľkou Kupkovou vybrali už tradične za zábavou na animovaný film do multiplexu v Auparku. Na film „Baby šéf“ sme sa chystali odkedy sme videli trailer. Už upútavka nás upútala tak, že sme vyčkávali na slovenskú premiéru v hlavnej dabingovej úlohe s pánom hercom Marošom Kramárom. Film nás veľmi pobavil a dokonca predbehol naše vysoké očakávania. Tešíme sa aj na akcie vonku, ale vďaka zimnej sezóne s filmovými animákmi sa v nich už celkom slušne vyznáme.

JARNÁ BRIGÁDA

Keď odíde sneh a dážď odhalia sa odpadky, ktoré boli nášmu oku skryté a nazbierali sa za celú sezónu. Pekné okolie nám nie je ľahostajné, takže sme si vyhrnuli rukávy a spoločnými silami s pani vychovávateľkami Kupkovou a Zsákovicsovou sme nazbierali až dve vrecia smetí z celého areálu. Jarná sezóna podujatí vonku môže pokojne začať.

Galéria fotografií ...

ZDOBÍME SA JARNE

Jar zavítala do našich internátnych okien. Počasie praje pobytu vonku a my sa snažíme spolu s vychovávateľmi doniesť si trošku prírodnej krásy aj do našich interiérov. Na každom poschodí i v jedálni tak na nás pokukujú veľkonočné vajíčka či kuriatka. Pri tvorení sme použili bavlnky, vatu, farebné papiere a iné materiály. Výzdobou oslavujeme prichádzajúcu jar a Veľkonočné sviatky.

Galéria fotografií ...

VYHODNOTENIE TURNAJA V DÁME A V ŠACHU

Tradičné dámové a šachové turnaje v tomto roku skončili. Prvé partie sa odohrali už v zime, a že prečo sme skončili až na jar? Pretože len v dáme sa odohralo viac než 70 partií. Hralo sa systémom každý s každým. V šachu do finále postúpili štyria hráči. Súťaž v dáme suverénne vyhral druhýkrát po sebe Branislav Vozár. Druhé miesto patrí Denisovi Kolárikovi a na treťom sa umiestnili dvaja hráči: Michal Gábor a Jaro Šperka. Pán vychovávateľ Trusa dohliadal na organizáciu a fair play.

Šachistov viedol pán vychovávateľ Kubálek. Na prvom mieste v šachu sa umiestnili až dvaja hráči: Gergö Renczes a Jaro Šperka. Druhé miesto obsadil Branislav Vozár a tretie miesto Michal Gábor. Žiakom sa ušla aj sladká odmena za ich snaženie a už sa tešia na ďalšie turnaje.

KVÍZ CUDZIE SLOVÁ

Dobré veci radi opakujeme, preto ani tento rok u nás na internáte nemohlo chýbať podujatie, vďaka ktorému si rozširujeme obzory. Za krásne ilustrácie vďačíme pánovi vychovávateľovi Višňovskému a za moderovanie a organizáciu pani vychovávateľke Solomajerovej a Bobockej. Vo štvrtok 6. apríla sme sa zišli v zasadačke na prvom poschodí a oprašovali či obohacovali si vedomosti z gréckych mýtov a bájí, z latinčiny či dokonca z esperanta. V duchu toho, čo sme sa naučili si dovolíme tvrdiť, že „tento event bol sofistikovaný a kreatívny“ J Šikovní z nás si odniesli a vychutnali aj sladké ceny, ktoré si vyslúžili či už individuálne alebo vďaka tímovej práci.

Galéria fotografií ...

INTERNÁTNE HRANOLKY

V utorok 4. apríla sme sa rozhodli, že jarná očista ne-jarná očista, so zdravým stravovaním to netreba preháňať, a pokúsili sme sa o výrobu vlastných domácich, teda vlastne internátnych hranoliek. Zemiaky sme zbehli kúpiť do nášho obľúbeného blízkeho nákupného centra a následne sme v kuchynke umývali, šúpali a krájali o dušu. Už chápeme, prečo niekto uprednostní radšej mrazený polotovar. Našťastie sme v dobrej kondícií a dve kilá sme spoločnými silami zvládli spracovať a vypražiť v oleji. S fanúšikmi a morálnymi podporovateľmi z jednotlivých poschodí sme sa radi podelili.

BESEDA O ĽUDSKÝCH PRÁVACH

V pondelok 3. apríla sa v zasadačke na prvom poschodí udiala veľmi zaujímavá beseda o ľudských právach. Pani vychovávateľka Kupková a Zsákovicsová si pre žiakov pripravili prezentáciu o základných ľudských právach. Porozprávali im o medzinárodnom dohovore o ľudských právach a o myšlienke, že naša sloboda sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého človeka. Po prezentácii nasledovala diskusia a aktivita zameraná na stereotypy. Dvojice dostali za úlohu nakresliť typické dievča a typického chlapca a následne skúmali spoločné či rozdielne vonkajšie znaky. Ďalšia aktivita pozostávala z 20tich kartičiek, a tvorenia viet. Toto zaujímavé podujatie bolo ukončené sledovaním filmu z prostredia druhej svetovej vojny Život je krásny.

Galéria fotografií ...

 

NÁVŠTEVA ŠTUDENTIEK U NÁS

V pondelok 3. apríla nás navštívili študentky druhého ročník vysokej školy v odbore špeciálna pedagogika s pani pedagogičkou Marietou Bartúnkovou. Možno o pár rokov niektoré z nich budú pôsobiť u nás ako vychovávateľky, takže sme im priblížili naše internátne aktivity. Dievčatá si prezreli naše klubovne, naše krúžky, predviedli sme im náš hudobný aj estetický talent a navštívili aj našu besedu o ľudských právach.

VÝLET DO KINA KRÁSKA A ZVIERA

Stredy patria vychádzkam. Každý si vyberie to svoje. A na našom internáte je viac než dosť žiakov, ktorí milujú filmy. Pani vychovávateľka Kupková je špecialista nielen na animáky a komédie. Tentokrát sa spolu so žiakmi v stredu 29.3.2017 vybrala na nové spracovanie klasickej disneyovky Kráska a zviera, kde titulnú rolu krásnej Bell stvárnila očarujúca Emma Watson, známa ako legendárna mladá čarodejnica Hermiona z úspešnej série kníh a filmov Harry Potter. Film bol podľa žiakov očarujúci, napínavý a dojemný zároveň. Zároveň si užili aj ostatné lákadlá, ktoré multiplexy v nákupných centrách ponúkajú, a síce pukance, zmrzlinu a iné sladké dobroty. Takýmto tempom nám tu vyrastie generácia filmových kritikov a fajnšmekrov :)

Galéria fotografií ...

DIVADLO BEZ DOMOVA

V stredu 29.3. tí, ktorí nešli do prírody zavítali na kultúru. Kúsok od Hlavnej stanice sa nachádza nádherný Pisztoryho palác, ktorý poskytol svoje ľavé krídlo ako domovskú divadelnú scénu pre Divadlo bez domova. Herci, ktorí sa nám predviedli sú ľudia bez domova, aj ľudia s fyzickým či psychickým postihnutím. Predstavenie s názvom Povinné čítanie – inak, nám aj pripomenulo témy, ktoré preberáme na hodinách slovenčiny v škole a možno aj vďaka nim osvieti v tej správnej chvíli tých z nás, ktorí majú pred sebou maturitu. Na javisku sa predstavili aj dvaja vozíčkari. Veľmi zaujímavá bola aj  diskusia s tvorcami, s pánom režisérom Patrikom Krebsom a hercami. Mali sme priestor pýtať sa, čo nás zaujíma. Viacerí žiaci povedali, že predstavenie ich dojalo, a bolo podľa nich veľmi silné. Tentokrát sme sa ešte hanbili a prenechali kladenie otázok akčnejším členom publika, ale snáď nabudúce sa už osmelíme. Príjemný večer sme ukončili palacinkou.

Galéria fotografií ...

ABSOLVENTSKÝ FLAUTOVÝ KONCERT

Naši žiaci často predvádzajú svoj talent na internátnych a na školských akciách, a aj mimo. Tentokrát sme si v utorok 28.3.2017 nenechali ujsť koncert talentovaného žiaka Filipa Žampára. Filip sa venuje hudbe a konkrétne hre na flautu už pár rokov, takže mu nerobilo najmenší problém predviesť svoje umenie pred publikom. Držíme mu palce aby na základnej umeleckej škole Eugena Suchoňa rozvíjal svoj talent aj ďalej.

PREDNÁŠKA O ŠKODLIVOSTI FAJČENIA

V rámci prevencie sa na internáte nám prišla pani psychologička Dr. Jaroslava Malček v utorok 28.3. 2017 porozprávať o pálčivej téme fajčenia. Veľmi pekne jej ďakujeme za zaujímavú prezentáciu a diskusiu. Veríme, že sa vďaka jej snahe vystríhať nás, tomuto škodlivému zlozvyku vyhneme.

TÝŽDEŇ S KNIHOU alebo ČÍTAME VO DNE, ČÍTAME V NOCI

Marec mesiac knihy u nás určite neostal v zabudnutí. U nás totiž nastal knižný maratón. Vďaka pani Jandovej a pani Bobockej na štvrtom poschodí dievčatá ochutnali knihu na každý spôsob. Jej pôvodnú knižnú voňavú formu, jej filmové spracovanie dokonca i audioknihy. V utorok 28.3. to začalo popoludním s knihou. Žiaci si doniesli svoju knihu a hrnček na štvrté poschodie a potom sa už pustilo do súťaženia i maškrtenia. Precvičili si čítanie s porozumením, zamysleli sa nad citátmi slávnych ľudí, trénovali si priraďovanie autorov k ich dielam a zamysleli sa nad tým, prečo vlastne radi čítajú a čo im čítanie dáva.

V stredu 29.3. poriadne zahriati prvým kolom sa započúvali do audioknihy. Vypočuli si poviedky Martina Kukučína Pred skúškou a Z teplého hniezda.

Tento knižný maratón vyvrcholil obľúbeným tradičným podujatím Čítame v pyžame. Inštrukcie boli jasné: obleč si svoje najkrajšie pyžamo, dones si dobrú náladu a neboj sa s nami báť. Asi nikomu netreba vysvetľovať kto je pán gróf Dracula. Túto klasiku sme si premietli na štvrtom poschodí. Usedení sme boli na na gaučoch, karimatkach aj tuli vakoch. Napriek tomu, že Nosferatu je nemý film, vystrašil nás aj tak J Na plátne sme si okrem neho premietli aj novší film Dracula od režiséra F. F. Coppolu, ktorý získal až 5 Oscarov. Pre umocnenie hrôzostrašnosti si náš hlavný premietač pani Jandová nasadila upírske zuby. To nám už nebolo všetko jedno :)

Galéria fotografií ...

POKORENIE LAMAČSKÉHO HREBIENKU

Takmer každá streda je streda poznávacích vychádzok. Nie tak dávno sme ešte v zime referovali o našom neúspešnom pokuse o výstup na Lamačský hrebienok. Náš odvážny plán nám vtedy narušila šmykľavá hrubá vrstva ľadu a snehu. Stačilo však oteplenie a nám už nič v stredu 29.3.2017 nestálo v ceste. Náučný chodník bol veľmi zaujímavý a keďže sme si udržiavali kondičku celú zimu tak ani pár hodín chodenia terénom nám problém nerobilo. Aby sme to však s tým zdravým životným štýlom neprehnali doslova, sily sme na záver doplnili v prevádzke rýchleho občerstvenia. Prosím neodsudzujte nás, veď to zas na ďalšej vychádzke vychodíme.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA NA HRAD

Jarné lúče nás už koncom marca, konkrétne v stredu 22.3.2017, neodolateľne volajú na ďalšiu výpravu. Tentokrát sme s pánom vychovávateľom Kubálekom podrobne preskúmali okolie Bratislavského hradu. Našli sme tajné prístupové schody a uličky a poprechádzali sme sa po nedávno otvorenej barokovej záhrade. Na nádvorí nám bolo z vetra trošku zima aj keď slnko svietilo, a tak sme sa presunuli do uzavretejších uličiek v centre mesta a vychádzku zavŕšili v našej obľúbenej prevádzke.

Galéria fotografií ...

KRESLOVO PRE SLOVO

 V utorok 21.3. sa slávil Medzinárodný deň poézie a u nás na internáte sme ho oslávili vo veľkom štýle tradičným poeticko-kvízovým poobedím „Kreslovo pre slovo alebo čítanie v kresle“. Svoj umelecký prednes poézie aj prózy nám predviedli: Soňa Antalová, Barborka Hledíková, Filip Ficek, Dominika Szabová a Simonka Blahová. Programom nás moderátorsky sprevádzala Mariana Pirťanová. Krásnu scénu, zátišie s dáždnikmi, kreslom a lampou ako aj réžiu celého večera pripravili pani Zsákovicsová a pán Višňovský. Po chvíľke poézie nasledoval súťažný kvíz. Súťažné tímy boli vybraté zo žiakov z jednotlivých poschodí. Absolútnymi víťazmi sa stali chlapci z druhého poschodia. Každý tím si však za svoju snahu a nasadenie v hádaní odniesol sladkú cenu. Spoločne s publikom sme si rozšírili naše vedomosti a veľmi sa tešíme na túto akciu opäť o rok.

Galéria fotografií ...

NÁVŠTEVA KINA

Pani vychovávateľka Kupková tradične berie našich žiakov za filmovými zážitkami do kina. Väčšinou je žáner jasný, a síce animovaný film. Vo štvrtok 16.3. sa však žiaci podujali na experiment a navštívili premietanie akčného filmu King Kong. Film plný napätia a fantastického sveta sa im páčil a je možné, že sa nebudú báť iných žánrov ani v budúcnosti.

POETICKÝ VEČER V MODROM SALÓNIKU SND

V marci budeme sláviť Medzinárodný deň poézie a my veríme, že poézia by mala byť súčasťou našich životov nielen keď má sviatok, ale aj vo všedný deň. Preto sme už v stredu 15.3.2017 zavítali do Modrého salóna, komornej scény v SND, kde sme si pozreli zaujímavé predstavenie, v ktorom tri mladé slovenské herečky predviedli tvorbu troch slovenských poetiek. Predstavenie sa nám tak páčilo, že zvažujeme zájsť aj na reprízu predstavenia s názvom Branné cvičenie.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA NA VYHLIADKU

Prvé jarné teplé lúče slnka sme v stredu 8.3.2017 nemohli nevyužiť a vybrali sme sa s pánom Kubálekom na náučnú vychádzku. Objavili sme lesné cestičky na lúku nazývanú aj Americké námestie a tam sme vyšli na nový vyhliadkovú vežu. Tí z nás, ktorí sa boja výšok sa radšej ostali dole húpať na hojdačke. Tešíme sa, že počasie nám čím ďalej tým viac venovať sa dlhším a dlhším vychádzkam do prírody.

Galéria fotografií ...

NÁVŠTEVA OPERY V SND

 V utorok 7.3.2017 sa nám naskytla výnimočná príležitosť navštíviť verejnú generálku opery Arsilda od Antonia Vivaldiho v Slovenskom národnom divadle. Výnimočná baroková opera so živým orchestrom s replikami dobových nástrojov so sólistami z celej Európy nás nadchla a tri hodiny sme si užívali nádhernú hudbu, spev, tance a výjavy javiska. Zaľúbený príbeh s domotanými postavami skončil šťastne a dokonca moderne. Operu radi navštívime opäť, veď aj tentokrát sa stretla s veľkým záujmom a až 14 žiakov sa prihlásilo dobrovoľne, hoci museli nejaké to Euro pridať na vstupné aj zo svojho vrecka.

Galéria fotografií ...

FAŠIANGOVÁ ZÁBAVA V MASKÁCH

Masky a karnevalová zábava k fašiangom neoddeliteľne patrí. U nás na internáte majú tieto oslavy dlhoročnú tradíciu. Naši vychovávatelia nám pomáhali s vymýšľaním a vyrábaním masiek. Večer sa nás v jedálni v prestrojení zišlo takmer 40 a ostatní kamaráti, ktorí masky nemali, mohli za nás hlasovať. Pani Bobocká urobila rozhovor s každou maskou. Našli sa medzi nimi masky smiešne, strašidelné, zvieracie, či komixové. Víťazi v jednotlivých kategóriách si odniesli a takmer hneď aj zjedli svoje sladké ceny a odmeny. Porota nebola prísna, práve naopak sa dobre zabávala. Zábava potom pokračovala až do neskorého večera, keď sme sa všetci stretli na tanečnom parkete v discotanci pod taktovkou dídžeja Hanky Vorobjov. Do fašiangového šatu - nádherných masiek - obliekli jedáleň žiaci (Áaron Riegler, Miška Šmídová, Soňa Antalová, Filip Žampár, Simonka Bláhová, Ľubko Hraško) pod vedením p. vychovávateľky Jandovej. 

Galéria fotografií ...

VÝLET DO DIVADLA ASTORKA NA VIŠŇOVÝ SAD

Posledný štvrtok pred prázdninami sme využili na návštevu divadelného predstavenia. Po dlhšom čase sme zavítali do divadla Astorka Korzo 90, ktoré sa nachádza v centre mesta. Cestou sme si pozreli aj interiér Hlavnej pošty s nádherným vitrážovým presklením na strope. Hladnejší z nás sa ešte pred predstavením posilnili pizzou z nášho obľúbeného podniku na Poštovej ulici, kde nám dáva milý pán majiteľ zľavu. Višňový sad je známym titulom od najznámejšieho ruského dramatika A.P. Čechova. Mladý slovenský režisér Marián Amsler hru poňal veľmi osobito. Najviac nás oslovila veľmi zaujímavá hudobná stránka hry, keď Szidi Tobias predvádzala svoje hudobné umenie na klavíri na živo na javisku. Všetci herci podali úžasný výkon. Dostali nás veľké herecké mená ako pani Marta Sládečková, Rebeka Poláková, a páni Lukáš Latinák, Miroslav Noga, Marián Miezga. Do Astorky sa veľmi radi opäť vrátime!

VALENTÍNSKA A FAŠIANGOVÁ KREATÍVNA TVORBA. VALENTÍNSKE POSEDENIA.

Koncom januára a začiatkom februára ožíva celý internát fašiangami a Valentínom. Odchádzajúcu zimu treba osláviť a s pribúdajúcim slniečkom nám pribúda aj chuť tvoriť. Masky a srdiečka aj Valentínske pozdravy tak vznikli na všetkých poschodiach, nástenkách aj vo výtvarnej učebni. Niektoré z našich výtvorov môžete vidieť v galérii. Valentínske posedenie na treťom poschodí sa nieslo v znamení srdiečok a sladkých dobrôt. Viaceré platonické i neplatonické lásky si vymenili zamilované pozdravy.

Galéria fotografií ...

VÝLET DO KINA

V stredu je na internáte čas na vychádzky, niekedy sa žiaci vyberú sami či v skupinkách, a niekedy sformujú ešte väčšiu skupinku a vyberú sa spoločne napríklad do kina. Tentokrát sa spolu s pani Kupkovou a Zsákovicsovou vybrali na animovanú hudobnú komédiu: „Spievaj“. Film sa premietal v Eurovey a tak sme otestovali bezbariérovosť prístupu na vozíčku. Všetko dopadlo na jednotku a predstavenie sme si užili.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA NA SLAVÍN

Po pár dňoch oteplenia pripadla vychádzka na prvý opäť mrazivý deň. Každopádne hmla ustúpila a ukázal sa pekný výhľad na Bratislavu z pamätníku Slavín. Pán vychovávateľ žiakom porozprával o protifašistickom význame pamätníka. Pri postávaní na mieste začala byť zima, a tak sa žiaci peši vybrali až do starého mesta na Koziu ulicu a potom na Obchodnú a Poštovú ulicu, kde zavŕšili výdatnú vychádzku v obľúbenom pohostinstve Happy Kebab.

Galéria fotografií ...

BESEDA O OSOBNEJ ASISTENCII

Na besede sa zúčastnilo 10 žiakov. Hosťom besedy bol klient domova sociálnych služieb prof. Karola Matulaya, ktorý má dlhoročné skúsenosti s osobnou asistenciou.  Žiaci sa aktívne zapájali do debaty, rozprávali o vlastných skúsenostiach s osobnou asistenciou. Motivujúcim prvkom bolo pozeranie filmu Nedotknuteľní. Film sa žiakom veľmi páčil.

Galéria fotografií ...

NÁV3TEVA DIVALA P. O. HVIEZDOSLAVA

Do tohto mestského divadla chodíme často a radi. Tentokrát sme sa vybrali na zábavnú kabaretnú komédiu, v ktorej má nezastupiteľné miesto čierny humor, irónia a sebairónia či naivné až detinské konanie hercov. Tragikomédia Jána Soloviča „Žobrácke dobrodružstvo“ je príbehom dvoch holičov, ktorí prepadli kultu bohatstva a peňazí. V roku 1973 ho Milan Lasica a Július Satinský prepracovali do rýdzo komediálnej a grotesknej polohy. Naháňanie sa za hmotným majetkom je dnes bezpochyby aktuálnou témou. Čím viac chceme, tým viac dostaneme – ale dostaneme naozaj to, po čom túžime alebo to, čo si za svoje činy zaslúžime? Keďže vonku bola zima, chlad, sneh a zamrznuté chodníky časť z nás sa zviezla autom z IPR, čo nám veľmi pomohlo a spríjemnilo večer.

Galéria fotografií ...

NÁVŠTEVA DIVADLA KAPLNKA PRI VŠMU

Ako sa z bežných žiakov stanú herecké hviezdy? Väčšinou tak, že sa cez náročné výberové kolá dostanú na VŠMU. V rámci tejto vysokej školy sú až tri scény, kde si svoje umenie môžu skúšať už počas štúdia. Do divadla LAB a divadla Burkovňa sa ešte len chystáme. Divadlo Kaplnka na Ventúrskej ulici sa nám podarilo navštíviť už v januári. Komorné priestory s kapacitou 50 miest pôsobia dojmom, že sa dá hercov dotknúť. A vlastne sme sa ich po predstavení aj dotkli, keď sme si s nimi mohli podať ruku a poďakovať za pekný umelecký zážitok. Študenti nám odohrali nesmrteľnú klasiku Oscara Wildea, ktorá si nás získala absurdnými, ale sympatickými postavami a vtipnými dialógmi: Ako je dôležité mať Filipa. Dej spočíva v zámene identít dvoch anglických gentlemanov, ktorí na svoje nie práve najčestnejšie aktivity používajú to isté krycie meno – Filip. A z toho môže vzniknúť jedine fraška.

Galéria fotografií ...

PREDVEĎ, ČO DOKÁŽEŠ

Talentov je nepreberné množstvo na celom svete, ale u nás na internáte obzvlášť. Niektorí svoje nadanie už odhalili a pestujú ho dlhé roky, niektorí ho objavili len nedávno a ešte sa ho hanbia predviesť a tí ostatní sa mohli inšpirovať tým, čomu všetkému sa dá venovať. Žiaci spolu zdieľali celé spektrum svojich talentov: hudobný, športový, spevácky, poetický a rečnícky, literárny, grafický, herecký, tanečný, ručné práce v rámci krúžkov i mimo nich... Všetkým zúčastneným veľmi ďakujeme a tešíme sa na ďalší ročník.

Galéria fotografií ...

PEČENIE ČAJU V RÁMCI MEDZINÁRODNÉHO DŇA ČAJU 

Medzinárodný deň čaju oslávili prváci s pani vychovávateľkou Zsákovicsovou. Počas príprav si čo to porozprávali o rozdieloch medzi zeleným, čiernym i ovocným čajom, ktorý vlastne ani nie je čaj, keďže nepochádza z čajovníka. Spoločnými silami vytvorili jablkovo škoricovú lahôdku, ktorá príjemne zahreje v chladných dňoch a vzorku svojej práce v krásne vyzdobenej fľaštičke dali na každé poschodie.

Galéria fotografií ...

VÝLET DO MULTIPLEXU

Počasie praje v januári skôr interiérovým aktivitám než pobytu vonku, ale vyvetrať sa trošku treba. Preto pani Kupková a Zsákovicsová naplánovali výlet do kina v Eurovey. Žánrovo vybrali ľahký, vtipný a hudobný animovaný film „Spievaj“. Napriek nepriaznivému počasiu sa zabaviť vyšla väčšia skupinka žiakov. V rámci MHD jedna plošina síce chvíľku haprovala ale presun s vozíčkom nakoniec vyšiel na jednotku.

MÚZEUM ZBRANÍ

Prvé januárové dni späť na internáte využil pán vychovávateľ Kubálek a osem žiakov na vychádzku za históriou do centra Bratislavy. Počasie bolo slnečné i keď mrazivé. Na vrchu Michalskej veže boli viacerí žiaci prvý raz a užívali si výhľady na doposiaľ neobjavené časti Bratislavy. V takej výške a silnom vetre sa poctivo pridŕžali zábradlia. Okrem exteriéru sa pokochali kedysi a možno ešte aj teraz nebezpečnými exponátmi v interiéri.

Múzeum je venované histórii opevnenia mesta, vystavené sú chladné zbrane, vojenská i turnajová výzbroj. Zbrane sa dali obdivovať až na štyroch poschodiach. Chlapcov zaujali najmä šable, tesáky, staré pušky a uniformy.

Galéria fotografií ...

NÁVŠTEVA DIVADELNÉHO PREDSTAVENIA V ŠTÚDIU 12

Hneď prvý štvrtok po návrate na internát využili pani vychovávateľka Bobocká a pani kultúrna referentka Vorobjov na návštevu netradičného divadla. Žiaci sa vybrali do Štúdia 12, ktoré je zriadené pri Divadelnom ústave na Jakubovom námestí v Bratislave. V tomto priestore kedysi sídlil československý rozhlas či filmový klub. Netradičný priestor pôsobil ešte netradičnejšie pretože diváci sedeli po oboch stranách nevyvýšeného pódia v takzvanom arénovitom type sedenia. Manažérka Štúdia 12 bola tak milá, že nás usadila ako prvých a tak sme sedeli takmer všetci v exkluzívnom prvom rade a tak sme od hercov boli niekedy vzdialení menej ako meter. Autorské predstavenie Zo špajzy na intrák malo interaktívne prvky a bolo plné humoru i vážnejších tém o alkoholizme v rodinách, z ktorých obaja herci-autori pochádzali. Po predstavení sa s nami herci ochotne odfotili a zodpovedali naše zvedavé otázky. Do Štúdia 12 sa ešte určite radi vrátime.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA NA LAMAČSKÝ HREBIENOK

Stredy na internáte už tradične využíva pán vychovávateľ Kubálek na výlety za prírodou a poznaním. Prvý pokus o zdolanie Lamačského hrebienka síce kvôli hrubej vrstve snehu a ľadu nevyšiel a skupina výletníkov radšej prešla na schodnejšiu trasu. Výletníci sa teda chystajú zdolať výzvu, keď budú priaznivejšie podmienky. Plán po prechádzke rozoberali tiež už tradične v ich obľúbenej prevádzke rýchleho občerstvenia, do ktorej mali v mesiaci január zľavové kupóny a tak si mohli dopriať ešte viac ako zvyčajne.

NÁVŠTEVA ANTIKVARIÁTU

Internát je miesto, odkiaľ radi chodíme spoznávať nespoznané. Viacerí žiaci nevedeli, čo si predstaviť pod názvom antikvariát. Opísať ho ako miesto, kde sa predávajú staré knihy by bolo hrubým podcenením keďže na Koceľovej 16 sme našli aj veľa súčasných moderných kníh, na ktorých si mládež fičí. Antikvariát na Koceľovej 16 je výnimočným miestom s príjemnou atmosférou. Privítal nás sympatický majiteľ, ktorý nám porozprával o svojej knižnej vášni. Pôvodne sme chceli čas v antikvariáte stráviť organizovane, ale žiaci sa nám rozpŕchli v labyrinte kníh a hodinu sme o nich ani nevedeli. Martin, pán antikvariátnik nás dokonca ponúkol čajom a sladkosťami a ochotne nám radil, kde nájsť konkrétne knižné tituly. Záver našej návštevy mal však nečakané vyvrcholenie a síce Martin, človek s veľkým srdcom, nám všetky knižky, ktoré si žiaci vybrali, daroval. Martinovi veľmi ďakujeme za jeho štedrý dar pre našich žiakov a knižnicu na Mokrohájskej. Keďže niektorí žiaci nestíhali ísť s nami a iné označili tento výlet za najlepší v živote, uvažujeme, že sa k Martinovi do antikvariátu budeme vracať na pravidelnej báze.

Galéria fotografií ...

SPOLU OKOLO SLÁVNOSTNÉHO STOLA

Každoročnou tradíciou, ktorá neoddeliteľne patrí k Vianociam, je aj predvianočné stretnutie na jednotlivých poschodiach. Tak, ako je internát druhým domovom, tak je aj výchovná skupina, či kamaráti z poschodia druhou rodinou. A keďže vianočný čas je časom stráveným v rodinnom kruhu, aj my sme si na každom poschodí pripravili posedenie pri slávnostne prestretom stole. Žiaci aj žiačky sa chytili pečenia medovníkov, perníka a iných sladkostí. Viacerí pomáhali pripraviť aj voňavý punč plný ovocia.

Večer sa niesol v znamení vinšov a prianí, piesní, kolied a rozhovorov o tradíciách. Na každom poschodí sa stretnutie nieslo v osobitom duchu. Dievčatá na štvrtom mali nádherne naaranžovaný stôl plný dobrôt, živý Betlehem a prianie pre každého. Obyvatelia tretieho mali krásne ozdobené okná a stôl a posedenie bolo plné humoru a spomienok na domáce Vianoce. Prvé poschodie sa spojilo s druhým a spoločne si posedeli pri punči a koledách. Nechýbalo ani živé hudobné vystúpenie. Na každom poschodí žiaril stromček, úsmevy a radosť z blížiacich sa sviatkov a zimných prázdnin.  

Galéria fotografií ...

VIANOČNÉ PEČENIE 

Každoročne štvrté poschodie rozvoniava sladkým pečivom a premení sa na takú menšiu vianočnú továreň. Nákup ingrediencií, príprava cesta, vykrajovanie, pečenie, zdobenie. Proces, ktorý krásne vyplní vianočný čas a poteší tak tvorcov, ako aj konzumentov. Nie je tomu inak ani tento rok a pani vychovávateľky Bobocká a Jandová so žiačkami ukázali kuchárske  vianočné umenie. No tentokrát sa nedali zahanbiť ani chlapci a v kuchynke na druhom poschodí rozvoniaval čerstvo upečení perník s čokoládovou polevou. Mňam! A kto bol autorom? Šéfkuchár Enrico Blaho s pani vychovávateľkou Rékou Zsákovicsovou.

TURNAJ V DÁME A V ŠACHU

Vo voľnom čase sa veľa našich žiakov venuje hraniu šachu a dámy. Páni vychovávatelia mnohých žiakov naučili pravidlá, a tak sa podarilo nazbierať dostatok účastníkov na začatie ligy. Tabuľky sú zatiaľ vyrovnané a prvé zápasy ešte nerozhodli o víťazoch. Napätie pri  hre by sa dalo krájať. Pokiaľ sú medzi dievčatami na internáte nádejné „dámistky“, či „šachistky“, ktoré sa ešte nestihli či neodhodlali pridať, srdečne ich k týmto príjemným hrám pozývame.

PREDSTAVENIE A WORKSHOP CIRKUS - KUS

Tento projekt sa uskutočnil vďaka grantovému programu „Darujte Vianoce“, ktorý vyhlásila tento rok Nadácia Orange.

V utorok večer 13.12. 2016 sa internát dočasne premenil na jedno veľké šapitó, pretože doňho zavítal Cirkus Kus, prvá škola nového cirkusu na Slovensku s medzinárodným zložením. Na začiatku sme sa stretli v jedálni, kde nám cirkusanti predviedli svoje umenie a náčinie. Po veselom úvode sme sa rozmiestnili do klubovní a na každom stanovišti sme mali možnosť vyskúšať si umenie cirkusu na vlastnej koži. Robili sme akrobaciu, žonglovanie aj klauniádu a poriadne sme sa spolu nasmiali. Niektorí v sebe odhalili cirkusantské nadanie, prípadne precvičili angličtinu pri tlmočení zahraničných cirkusantských lektorov. Úspešný grant sme dostali po vypracovaní podkladov našou kultúrnou referentkou Vorobjov.

Galéria fotografií ...

V MÚZEU HODÍN A NA VIANOČNÝCH TRHOCH

Keďže nám záleží na tom, aby si žiaci nemysleli, že hodiny sú len jednou  funkciou mobilu, pán vychovávateľ Kubálek sa rozhodol zobrať žiakov na výlet do minulosti do Múzea hodín v dome U dobrého pastiera. Expozícia Múzea hodín dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. Nachádza sa tu napr. unikátny súbor prenosných slnečných hodín zo 17. – 18. storočia, rôzne typy stolových a nástenných hodín, budíky a ukážky vreckových hodiniek. Po obhliadke celej expozície sa nedali odignorovať lákavé vône, ktoré sa šírili z neďalekých trhov a tak žiaci zakončili výlet štrúdľou a lokšami na tohoročných bratislavských vianočných trhoch.

MIKULÁŠSKY VEČIEROK A DISKOTÉKA SO ZDRAVÝM VÝVOJOM

Presne na Mikuláša sa v jedálni uskutočnil Mikulášsky večierok. Pri tejto príležitosti sa v jedálni zišlo celé osadenstvo internátu a žiaci si vychutnali kultúrny umelecký program. Programom sprevádzal „čertanjel“ Mariana Pirťanová, dvojica rozhádaných kamošov a Mikuláš s Mixcoolashom. Všetci si nakoniec uvedomili, že aj keď máme rôzne očakávania, či presvedčenia, je dôležité, že sa máme radi a vieme sa navzájom pochopiť.

Večierok bol postavený ako televízne pásmo a okrem televíznych novín sme videli aj formát „Mokrohájska má talent“, kde sa s vianočnými i nevianočnou pesničkou predstavila skupina „Mokrohraji“ a ďalší speváci. Vyvrcholením večera bol celovečerný film respektíve v našom poňatí vtipná scénka Popoluška. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do prípravy programu a ostatným ďakujeme za potlesk. Po programe k nám spolu s diskotékou Zdravý vývoj zavítal Mikuláš a Anjel a každému žiakovi podaroval mikulášsky balíček so sladkými dobrotami, za ktoré ďakujeme O.Z. Bez bariér. Následne sme sa zábavali a tancovali s modernými hitmi až do ... dokiaľ neprišla nočná hodina.

Galéria fotografií ...

VÝLET DO MÚZEA MUČENIA

Pri plánovaní tohto výletu s pánom vychovávateľom Kubálekom boli niektorí žiaci v pomykove, či správne počuli a či majú namierené do múzea učenia alebo mučenia. Múzeum mesta Bratislavy – V Múzeu dejín mesta v Starej radnici otvorilo dlhodobú výstavu Barbarstvo mučenia / Repliky mučiacich nástrojov zo 16. – 18. storočia/. V pivničných priestoroch sa naši žiaci možno aj trochu báli a viacerí si isto povedali, že vypnutie wifi nie je vlastne ten najhorší trest. Vrcholom večera bolo, keď sa z pivnice dostali až úplne hore na radničnú vežu a vychutnali si čarovný výhľad na vianočne vysvietenú Bratislavu.

VÝSTAVA PALIČKOVANEJ ČIPKY

Koncom novembra sa dievčatá zo štvrtého poschodia spolu s vychovávateľkami vybrali na výstavu paličkovanej čipky, ktorá sa uskutočnila v pavilóne centra prevencie onkologických chorôb. Okrem zážitku z umeleckých dielok nabrali aj inšpiráciu pre vlastné paličkované výtvory.

ZÁLOŽKA SPÁJA ŠKOLY

Naša pani vychovávateľka Jandová sa spolu so žiakmi pustila do celoslovenskej súťaže v rámci realizácie 5. ročníka celoslovenského projektu ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA SLOVENSKÉ ŠKOLY na tému Knihy rozprávajú príbehy. Žiaci mohli záložky vyrábať ľubovoľnou technikou na určenú tému "Knihy rozprávajú príbehy".  Na záložku sme maľovali, kreslili literárnych hrdinov, písali citáty z kníh a používali rôzne iné techniky. Dôležité bolo, aby to bolo z oblasti literatúry a aby každý žiak pri výrobe záložky myslel na svojho kamaráta, ku ktorému sa záložka v rámci výmeny dostane. My sme si vymenili záložky so školou zo Sobraniec.

Okrem samotnej výroby a výmeny záložiek sa s touto akciou spojilo veľa sprievodných akcií. Napríklad exkurzie a poznávanie literatúry a načerpanie inšpirácie v knižnici. Záložky z minulých ročníkov s citátmi sa použili pri výrobe nádherných jesenných šarkanov, ktorí až do adventu zdobili náš vestibul. Šarkany sa tak stali nositeľmi myšlienok, ktoré spájali minulé ročníky so súčasným.

Galéria fotografií ...

VÝLET NA ŽELEZNÚ STUDNIČKU A KLEPÁČ

Posledný novembrový deň využil pán vychovávateľ Kubálek na vychádzku so žiakmi. Vybrali sa na náučný chodník o stromoch a drevinách. Kvôli opadanému lístiu bola identifikácia jednotlivých stromov väčšou výzvou, ale popasovali sa s ňou dôstojne. V predvečer decembrového dňa si urobili prestávku v starobylom bufete Klepáč, ktorý v sezóne funguje aj s terasou. Keďže teplota sa blížila k nule, uchýlil sa dovnútra a posilnili sa gulášom, štrúdľou a kofolou. Vychádzka ich vyčerpala natoľko, že večeru po príchode na internát zvládli tiež.

PROSLAVIS 2016

Ani tento rok sme neprepadli, ba priam sme sa vyšplhali na najvyššiu priečki víťazov. Vo štvrtej kategórii súťaže školských a tirednych časopisov Proslavis sme obsadili PRVÉ miesto v rámci celého Slovenska. Cenu sme si prevzali počas slávnostného programu na radnici mesta Žilina. Takýto úspech je povzbudením pre celú redakčnú radu a výzvou pre všetkých žiakov, aby smelo posielali svoje príspevky do nášho - už šesť rokov úspešného časopisu Sme OK.

PEČENÉ JABLKÁ A BANÁNY V RÁMCI DŇA ZDRAVEJ STRAVY A DŇA BOJA PROTI CUKROVKE

Na štvrtom poschodí dlhodobo prebiehajú aktivity, ktoré motivujú žiakov k zdravej strave a alternatívam k sladkostiam. Žiaci na čele s pani vychovávateľkou Jandovou skúšajú rôzne vyvážené recepty, napríklad pečené jablká a pečené banány, ktoré dokonale nahradia cukrom sladené dezerty. Nenásilnou hravou tvorivou a najmä chutnou formou sa majú žiaci dozvedieť viac o možnostiach správneho stravovania.

INŠTALÁCIA VITRÍNKY NA MINISTERSTVE

Našim zriaďovateľom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a my sme dostali možnosť umiestniť do priestorov ministerstva vitrínku, ktorá obsahuje výrobky a fotografie aktivít v rámci celého IPR. Výrobky našich žiakov v rámci voľnočasových aktivít, ako aj fotografie z našich internátnych akcií tak približujú aktivity zamestnancom a návštevníkom ministerstva.

Galéria fotografií ...

V NAŠEJ KNIŽNICI

Literárne zdroje sú pre žiakov, či už popri štúdiu, alebo vo voľnom čase dôležité, preto sa nielen prváci mali možnosť zoznámiť so spôsobom fungovania  knižnice. Viac ako dvadsať žiakov 15.11. prišlo do knižnice spolu so svojimi vychovávateľmi. Okrem preštudovania zoznamov kníh, ktoré sú k dispozícii, sa dozvedeli aj desať dôvodov prečo sa oplatí čítať knihy pravidelne. Viacerí žiaci už niektoré výhody poznali. Niektorí návštevníci knižnice sa aj zahrali na knihovníkov a svojpomocne si podľa evidenčného čísla vyhľadali titul, ktorý ich zaujal a následne si ho aj zapožičali.

Galéria fotografií ...

V KINE V AUPARKU

Po obede v pondelok 14.11. sa žiaci s pani vychovávateľkou Kupkovou a s pani kultúrnou referentkou Vorobjov vybrali za audiovizuálnym animovaným zážitkom do kina v Auparku. Film Trollovia bol veselou rozprávkou o tom ako nájsť v živote šťastie. Žiaci si film užili. Niektorí z nich boli prvýkrát v kine – čo bol teda riadny zážitok.  Veľká moderná sála ich dostala a ešte tam niekedy radi zablúdia.

MEDZINÁRODNÝ DEŇ CESTOVÍN

Pri príležitosti Medzinárodného dňa cestovín sa pani vychovávateľka Zsákovicsová spolu so žiakmi podujala 10.11. na neľahkú úlohu - a síce vytvoriť vlastné cestoviny. Tento pokus sa skončil veľmi úspešne a chutne J. Nič neostalo na tanieri a kto sa nepoponáhľal, ten veru cestoviny nevidel ani neochutnal. Možno nabudúce...

VÝLET DO SADU JANKA KRÁĽA

Pán vychovávateľ Kubálek využil príjemné novembrové počasie a spolu so žiakmi vyrazil 9.11. na výlet do sadu Janka Kráľa, najstaršieho verejného parku v strednej Európe a jedného z najstarších stredoeurópskych parkov vôbec. Počas prechádzky cez Nový most a priamo v sade sa žiaci dozvedeli veľa zaujímavostí z histórie parku. Pri prechádzke neobišli ani gotickú vežičku a výlet zakončili ohriatím a diskusiou v neďalekom nákupnom centre.

VÝLET NA OSTROV KOPÁČ

Keďže počasie prialo jesenným dňom, tak sa mohol uskutočniť dlho očakávaný výlet na ostrov Kopáč. Pán vychovávateľ Kubálek zobral 26.10. skupinu žiakov, ktorá mala možnosť oboznámiť sa s výnimočnou atmosférou, faunou a flórou ostrova. Žiaci si tak užili krásne jesenné počasie pri Dunaji v nefrekventovanej časti Bratislavy.

Galéria fotografií ...

HALLOWENSKÝ TÁBORÁK

V utorok 25.10. pred jesennými prázdninami sa 15 žiakov stretlo po večeri v knižnici spolu s p. kultúrnou referentkou Vorobjov a p. vychovávateľkami Kupkovou a Zsákovicsovou, kde si pomaľovali tváre a dali si sladkosti v podobe červíkov či iných želatínových príšer. Porozprávali sa o rozdielnych tradíciách Halloweenu a Dušičiek a následne sa vybrali do areálu k ohnisku. Oheň sa síce zapáliť napriek úporným snahám nepodarilo, ale vydlabané tekvice sa vydarili veľmi.

Galéria fotografií ...

BESEDA O PREVENCII CHRÍPKY

V zasadačke internátu sa uskutočnila 25.10. už tradičná prednáška o prevencii chrípky. Žiaci sa dozvedeli ako sa vyhnúť nákaze chrípky a ako sa všeobecne starať o svoje zdravie. Viacerí žiaci mali zvedavé otázky. Všetky dotazy im zodpovedala pani sestrička p. Marta Butkovičová.

NÁVŠTEVA DIVADLA

V utorok 18.10. sa žiaci s p. vychovávateľkou Kupkovou a kultúrnou referentkou Vorobjov vybrali na predstavenie Sladký domov v mestskom divadle P.O. Hviezdoslava. Komédia súčasného maďarského dramatika Györgyho Spiró s tematikou toho ako sa spoločnosť môže zachovať k „už nepotrebným“  ľuďom ich zaujala aj zabavila. Príjemným bonusom bola ich obľúbená herečka Barbora Švidraňová v hlavnej roli.

Galéria fotografií ...

VZDANIE ÚCTY ZOSNULÉMU PREZIDENTOVI

V stredu 12.10. sa žiaci a p. vychovávateľ Kubálek vybrali na hrad vzdať úctu zosnulému pánovi prezidentovi Michalovi Kováčovi. Na Bratislavskom hrade bolo zakázané robiť fotografie, ale spomienka v srdciach ostane. Žiaci sa poklonili pred truhlou a takto si uctili zosnulého prvého prezidenta Slovenskej republiky.

VÝLET DO ČOKOLÁDOVNE

V utorok 11.10. sa p. vychovávateľ Kubálek so žiakmi vybral na výlet do blízkeho zahraničia. Konkrétne do továrne na výrobu čokolády v rakúskom Kitsee. Po krátkej ceste mikrobusom sa žiaci v továrni oboznámili s jej 90 ročnou históriou. Žiakov zaujalo sledovať zamestnancov pri práci a oboznámiť sa s výrobnými procesmi pri výrobe čokolády. Následne sa žiaci presunuli do Čoko csárdy, kde mohli delikatesy do sýtosti ochutnávať a následne si nakúpiť sladkosti a odniesť suveníry domov.

Galéria fotografií ...

IMATRIKULÁCIA 2016

Prvý októbrový štvrtok 6. 10. sa na internáte konala významná spoločenská udalosť školského roka 2016/17, a síce Imatrikulácia nových žiakov. Pri tejto príležitosti sa všetci zhromaždili v jedálni, ktorá bola slávnostne vyzdobená. Filip Ficek a Dominika Szabová na úvod predniesli imatrikulačnú báseň a následne celým programom sprevádzala moderátorka Mariana Pirťanová. Tento rok pripravili naši vychovávatelia (p. Barátová, p. Jandová a p. Zsákovicsová) so žiakmi zaujímavý program. Prváci prišli korunovaní modrými klobúkmi a čiapočkami. Boli pokropení vodou, prešli slavobránou a zapísali sa do imatrikulačnej kroniky. Kultúrny program doplnila kapela zložená zo žiakov: Patrik Laššo, Róbert Koudelníček, Frederyk Korcsmáros, Soňa Antalová a pána vychovávateľa Kubáleka. Žiaci sa ďalej zúčastnili vtipných hier a večer vyvrcholil diskotékou, ktorú už tradične zabezpečil Zdravý vývoj.

Galéria fotografií ...

FESTIVAL SVETLA

Naši žiaci nevynechali túto významnú kultúrnu udalosť, ktorá sa v Bratislave konala 22.9. už druhýkrát. Žiaci sa rozdelili do troch skupín k jednotlivým vychovávateľom: p. Kupkovej, p. Zsákovicsovej a p. Kubálekovii. Potom chodili s mapkou po stanovištiach a bližšie preskúmali atrakcie pripravené na významných miestach ako Stará tržnica, radnica, Hlavné námestie, Dóm svätého Martina, Kapitulská a Zochova ulica. Napriek chladnejšiemu počasiu bol pre nich Festival svetla zážitkom.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA VEČERNOU BRATISLAVOU

Krátko po začiatku školského roka - 13.9.sa žiaci vybrali zoznámiť sa lepšie s  promenádou v centre Bratislavy v okolí nákupného centra Eurovea. Pani vychovávateľky Kupková a Zsákovicsová previedli centrom mesta nielen prvákov, z ktorých mnohí z nich sú v Bratislave nováčikmi, ale aj tých starších žiakov, ktorí už majú čo – to v uliciach Bratislavy prežité. No zažiť a vidieť naživo večernú atmosféru hlavného mesta bolo už čosi iné, ako len prehliadka mesta cez deň.

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Divadlá, divadlá...

Tento rok sme  si rozšírili kultúrny obzor návštevou niekoľkých kultúrnych a divadelných predstavení: Divadelné predstavenie „39 stupňov“ – Malá scéna, Balet Korzár – SND, Koncert v Slovenskom rozhlase: Mucha quartet, Nevinná – SND, Divadelné predstavenie „Kométa – Divadlo Astorka, Večný manžel – Malá scéna, Maškaráda – divadelné predstavenie, Láska na Kryme, Divadelný festival „Puberťák“ – Sto rokov samoty, divadelné predstavenie Bačova žena – SND, a divadelné predstavenie Arkádia v SND.

 

Športové turnaje

Aj v tomto školskom roku sme si naplno popreťahovali svaly v rôznych turnajoch, ktoré zorganizovali p. vychovávateľka Solomajerová a p. vychovávateľ Trusa.  Adrenalín zo súťaženia sa nám dvíhal počas hrania šachu, dámy, stolného tenisu a florbalu. Okrem spomínaných turnajov aj tradičná akcia s nádychom slov „Zober loptu, nie drogu,“ bola súčasťou života v internáte aj tento školský rok. Vychovávatelia motivovali žiakov, aby brali do rúk radšej akúkoľvek loptu, ako akúkoľvek drogu.

 

Juniáles alebo ako sme zavŕšili školský rok

Aby sme neodišli na prázdniny naprázdno, tak nám naši p. vychovávatelia pripravili pre každého odmeny za to, že sme vraj boli dobrí. Veď žiadny človek nie je taký zlý, aby predsa len nebol v niečom dobrý. Všetci sme niečo dostali a jedenásti naj sa ocitli v týme internátnej jedenástky: Po odovzdaní ceien , krátkom kultúrnom progarme, v ktorom vystúpili Veronika Jarotová, Frederyk Korcsmáros a Milan Kamaráš, sme si zatancovali na disco s n.o. Zdravý vývoj.

Galéria fotografií ...

 

Koncert Belasého motýľa

Benefičný koncert organizovaný pre ľudí so svalovou dystrofiou na Hlavnom námestí  sme si vypočuli s p. vychovávateľkou Bobockou 7. júna 2016. Publikum dostal do varu Miro Jaroš, milovníkov ľudovej hudby SĽUK a ĽH Gymnik, dušu pohladila Sima Martausová, návrat do rokov 60tych sme zažili s úžasnými The Cellmates, a zábava gradovala už so skupinou Heľenine oči a Polemicom. 
Koncert bravúrne moderoval Roman Bomboš známy z rádia Slovensko, všetci účinkujúci vystupovali bez nároku na honorár.

 

Deň bez tabaku

Ukázali sme, že aj bez tabaku sa dá prežiť popoludnie 31. mája 2016 pri športe. Do telocvične sa zišlo takmer tridsať žiakov a pod vedením p. vychovávateľky Kupkovej a p. vychovávateľa Trusu si vyskúšali zápolenie v rôznych športových disciplínach. Zároveň sme mali možnosť posilniť nadupané, ale aj oslabené svaly (najmä na rukách – keďže išlo aj o fajčiarov) J v našej posilňovni, kde nám asistoval p. vychovávateľ Polonsky.

Galéria fotografií ...

 

Vychádzka na hrad v Hainburgu

Slnko vytiahlo na vzduch aj všetkých turistov v našom turistickom krúžku pod vedením p. vychovávateľky Kupkovej a kultúrneho referenta p. Kubáleka. Tentokrát ich kroky smerovali za hranice do Rakúska, aby sa pozreli bližšie na Bratislavu z hradu na opačnej strane Dunaja.

Galéria fotografií ...

 

Prehliadka nového Starého mosta

Nie každý rok je možnosť prejsť sa po novom zrekonštruovanom moste. My sme mali tú príležitosť a tak sme ju využili. Pod vedením p. vychovávateľky Kupkovej a kultúrneho referenta sme si prezreli Starý most a posedeli sme si na vyhliadkových balkónoch.

Galéria fotografií ...

 

Uvarme si kakavko

Zdravé mliečne desiaty sú všade propagované a sme radi, že sme mali možnosť zaradiť vlastnoručne uvarené kakavko do olovrantového balíčka 19. mája 2016. Po celom internáte sa z III. poschodia šírila vôňa do všetkých izieb. Len málokto odolal a neprišiel na chodbu na ochutnávku. Dievčatá z obidvoch poschodí s p. vychovávateľkou Barátovou varili, miešali a miešali a porcovali do pohárov až kým sa veľký hrniec nevyprázdnil. Kto nestihol prísť – má smolu – snáď o rok znova!

Galéria fotografií ...

 

Založili sme hudobnú skupinu

Počas programu Slávik 2016 sa prvýkrát verejne predviedla aj naša novozaložená hudobná skupina pod vedením kultúrneho referenta p. Kubáleka. Zaburácali bubny, gitara aj harmonika v rukách Patrika Lašša a Róberta Koudelníčka.

 

Slávici v hrdlách našich spevákov

XVI. ročník speváckej súťaže Slávik odhalil 12.mája 2016 nových umelcov a prevetral starých spevákov, ktorí dostali možnosť obhájiť svoje pozície, alebo sa ešte posunúť na vyššiu priečku oproti minulému roku. Víťazkou sa stala Barbora Kalinová – nováčik súťaže. Slávik sympatia a cenu obecenstva získala Sára Kulichová. Ale ani ostatní nezostali nič dlžní povesti dobrých spevákov. Po programe si prišli na svoje tancachtiví žiaci s doprovodom n.o. Zdravý vývoj.  

Galéria fotografií ...

 

Deň Európy v meste

S p. vychovávateľom Polonskym sme sa zapojili 9. mája do celého radu podujatí venovaných Európe. Na Na hlavnom pódiu sa vystriedali záujmové skupiny s vystúpeniami v slovenčine i v ďalších európskych jazykoch. Okrem toho bol aj sprievodný program plný kvízov, súťaží a kreatívnych aktivít súvisiacich s EÚ. Zúčastnili sme sa diskusií, koncertov a kvízov a vyskúšali sme si znalosti o Európskej únii. 

 

Časopis  Sme OK opäť bodoval

Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do troch súťaží stredoškolských časopisov – a veru ako obyčajne – neodišli sme naprázdno. Pro Slavis, Sila slova a Štúrovo pero – tri poroty nás potešili svojím hodnotením. Na Pro Slavis sme obsadili prvé miesto, trnavská Sila slova nás ohodnotila tretím miestom a vo Zvolene na Štúrovom pere sme sa zapísali svojou rubrikou OKejko gazduje a vypísali sme si tretie miesto od Nadácie Slovenskej sporiteľne. Redakčná rada časopisu Sme OK má byť na čo hrdá.

Galéria fotografií ...

 

Granátové jablko

21.4.  sa uskutočnilo v našom internáte podujatie zamerané na aktívne učenie sa. V našej internátnej knižnici pod umeleckým vedením p. vychovávateľa Višňovského a p. Kubáleka sme sa venovali granátovému jablku. Čosi sme čítali, niečo písali, kreslili, aby sme sa o ňom čo najviac dozvedeli.  

 

Výstava pavúkov a škorpiónov

Fascinujúci svet týchto zvierat si mali možnosť pozrieť najväčší odvážlivci na vlastné oči 16. júna 2016 s pani vychovávateľkami Solomajerovou a Bobockou. Výstava zavítala k nám po veľkých úspechoch v iných mestách Európy. Zvieratá za sklenenou stenou sme si mohli pozrieť zblízka a v pokoji si s nimi spraviť veselú selfie – veď boli za sklom a my v bezpečí. Nezľakli sme sa ani najväčšieho pavúka, ktorý je dlhý až 30 cm a ani dokonca najjedovatejšej čiernej vdovy.

 

Vysádzanie stromčekov v areáli IPR

Ako inak sme mohli osláviť Deň zeme  ako zeminou pod nechtami 20. apríla 2016? Všetko to začalo iniciatívou mladých právnikov, ktorí na Veľkú noc za vyzbierané peniaze nakúpili kríky a stromčeky a my sme ich s odbornými radami p. vychovávateľa Polonského a p. vychovávateľky Kupkovej zasadili v areáli IPR. Sadili sme, kopali, polievali a teraz je to už len na nás, aby sme si krásne dielo nezničili.

Galéria fotografií ...

 

Vychádzka na Železnú studienku a Kamzík

Počasie nám prialo a tak sme vyrazili poobede na Železnú Studničku. p. vychovávateľ Polonsky a p. vychovávateľka Kupková nás sprevádzali potulkami po prírode, aby sme sa nabili bio energiou pre ďalšie dni.

Galéria fotografií ...

 

Čítanie v pyžame

Večer 7. apríla sme si hodili na seba netradičný spoločenský odev – pyžamo a zamierili sme si to do klubovne na 4. poschodí. Chlapci i dievčatá v rôznych farbách. Ani pani vychovávateľky Jandová, Bobocká a Martincová pripravili pre nás zaujímavý program.  Čítanie striedalo premietanie, chvíľu sme boli pri stole, chvíľu na karimatkách a vreciach. Jednoducho akciu sprevádzala dobrá nálada a pohodlie. Čosi sa našlo aj pre naše žalúdky.

Galéria fotografií ...

 

Kvíz Milujem Slovensko

Naplnená klubovňa čakala 31. marca 2016 na svojich víťazov. Kto dnes večer preukáže najlepšie vedomosti o Slovensku? Čoho sa dotknú jednotlivé kolá? Otázky v očiach a odpovede na perách. Súťažilo sa o sto šesť a pripravené otázky p. vychovávateľkou Kupkovou nám dali poriadne do pohybu mozgové bunky. A kto teda vyhral? Šestka – teda družstvo číslo šesť v zložení: Marek Lutty, Suzan Nakechbandi, Katka Tóthová a Noro Špalek.

Galéria fotografií ...

 

Kvíz Cudzie slová spojený so Svetovým dňom vody

Pod vedením p. vychovávateliek Bobockej, Solomajerovej a Jandovej sme si rôznymi spôsobmi rozširovali slovnú zásobu s kmeňom AQUA v slovách, vetách, myšlienkach, obrazoch. Tí šikovnejší z nás dostali za správnu odpoveď odmenu – ako inak – vodu. Súčasťou akcie 21. 3. 2016 bola aj výstava všetkých druhov minerálnych vôd, ktoré boli v obchode dostupné.

Galéria fotografií ...

 

Medzinárodný Deň žien

sme v internáte oslávili veľkým papierovým kvietkom, ktorý pre všetky ženy  vyrobili chlapci z III. poschodia s p. vychovávateľkou Kupkovou. Takéto blahoželnie vyrobili: Vladimír lazár, Patrik Váha, Michal Ilovský, Marek Lutty, Fero Hrnko, Braňo Vozár, Filip Žampár a Matúš Horváth. 

    

 

Fašiangy, Turíce... Veľká noc príde

11.2. 201sa rozleteli dvere na jedálni a s plnou dôstojnosťou vpochodoval medzi nás zástup fašiangových masiek. Bolo ich tento rok viac ako po iné roky. Už tradične moderátorky pani Bobocká sa veru zapotila, kým všetky masky v krátkom rozhovore predstavila.

Galéria fotografií ...

 

ME v krasokorčuľovaní

Niektorí z nás ešte nevideli zimný štadión na Bajkalskej zvnútra, tak využili možnosť pozrieť si jeho interiér. Viac ako tridsať žiakov sa so svojimi vychovávateľmi zúčastnili otváracieho ceremoniálu ME v krasokorčuľovaní. Bol to pre nás zážitok vidieť hviezdy studeného ľadu v akcii.

Galéria fotografií ...

 

A zase sme sa predviedli...26. 1. 2016

Január v internáte priniesol so sebou tradičné interaktívne podujatie, ktorého garantom je p. vych. Bobocká. Držiac sa zásady, že každý človek niečo dokáže, priviedla žiakov na „naše pódium, aby ukázali čo vedia, v čom sú dobrí – jednoducho, v čom prekvitá ich talent. Karin Vajzerová, Dominika Szabová, Alexandra Petrášová, Veronika JArotová, Barbara Hladíková, Fili Žampár, Erika Vorosová, Simona Bláhová, Soňa Mária Antalová a Peter Vallo – parili medzi tohtoročných odvážlivcov.

Galéria fotograrfií ...

 

Záložka do knihy spája školy

Zapojili sme sa opäť do tohto projektu, vyrábali sme rôzne záložky a komunikovali s partnerskou školou. Už po štvrtý raz sme sa dostali do výberu. Výber z dobrovoľného hodnotenia projektu 260 – timi základnými školami a strednými školami spolu s fotografiami z priebehu výroby záložiek, alebo s fotografiami so samotnými najkrajšími záložkami je dostupný na adrese: www.spgk.sk. Cez elektronickú poštu počas realizácie projektu prebiehala medzi nami priateľská komunikácia. Záložky vznikali v našej knižnici. Bonusom našich záložiek boli paličkované záložky vytvorené na krúžku paličkovania, ktoré tak ako minulý rok,  obohatili  balíček pre partnerskú školu.

 

Vianoce bolo cítiť všade

a nielen pri pečení perníkov s pani vychovávateľkami Bobockou, Martincovou a Jandovou. Predvianočná atmosféra zachvátila celý internát. Od vrchu až dole na každom poschodí sme boli svedkami priam vianočnej pohody pri spoločnom stole. Vianočný punč, perníky, ovocie, oriešky boli súčasťou občerstvenia. Dievčatá si dokonca na IV. poschodí pripomenuli tradíciu cesnaku, medu a prekrojeného jabĺčka. Ten cesnak išiel veru ťažšie dole hrdlom...  K tomu všetkému nechýbali slová tradičných betlehemských hier a melódie vianočných piesní.

Galéria fotografií ...

 

Pečenie vianočných perníkov na IV. poschodí

Galéria fotografií ...

 

Mikulášsky zážitok

a Mikuláš opäť prišiel 9. decembra. Nikto netušil (teda skoro nikto), že tento rok prídu až traja. Museli sme volať aj internátnu 158 – čku, aby sme vypátrali, ktorý z nich je ten pravý. Už niekoľko dní pred jeho príchodom pani vychovávateľka Barátová a p. Mrocková pracovali so žiakmi na réžii večera. V plnej paráde sme sa najprv predviedli v programe ako herci, speváci, moderátori, tanečníci, recitátori, moderátori, policajti, biskup a zlodej a potom prišiel tradičný kamarát Mikuláš aj s čertom, ktorých poslala n. o. Zdravý vývoj. Hneď zostra sa ujal svojej roboty a rozdal každému pripravené mega balíčky. Prečo mega? Boli to veru priam Mikulášske tašky, na ktoré nám sponzorsky prispel už tradičný hosť v slávikovskej porote Adela Banášová a naše o.z. Bez bariér. Srdečne ďakujeme!

Galéria fotografií ...

 

Prednáška o osobnej asistencii

K Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím (3.12.) sa uskutočnila v našej klubovni prednáška a diskusia o osobnej asistencii s pracovníčkou úseku CSPR p. Alenou Šarmírovou. Viac ako tridsať žiakov sa mohlo dozvedieť, ako si môžu uľahčiť život s postihnutím. Prednáška bola prínosom pre tých, ktorí potrebujú asistenta, ako aj pre tých, ktorí ho môžu robiť.

 

Týždeň zdravého životného štýlu – 9. 11. – 12. 11. 2016

V rámci tohto týždňa sa na internáte premietali. – premietnutie dva filmy so zameraním na závislosť na fajčení s následnou diskusiou (Ďakujeme, že fajčíte, Mojich posledných 150 000 cigariet). Diskusiu viedla p. vychovávateľka  Martincová, ktorá žiakom sprostredkovala aj konkrétne príklady ľudí, ktorí bojovali so závislosťami.

 

Imatrikulacia 2015-16

 

Galéria fotografií ...

 

Imatrikulacia 2015-16 1. Imatrikulacia 2015-16 2. Imatrikulacia 2015-16 3. Imatrikulacia 2015-16 4. Imatrikulacia 2015-16 5. Imatrikulacia 2015-16 6. Imatrikulacia 2015-16 7. Imatrikulacia 2015-16 8. Imatrikulacia 2015-16 9. Imatrikulacia 2015-16 10. Imatrikulacia 2015-16 11. Imatrikulacia 2015-16 12. Imatrikulacia 2015-16 13. Imatrikulacia 2015-16 14. Imatrikulacia 2015-16 15. Imatrikulacia 2015-16 16. Imatrikulacia 2015-16 17. Imatrikulacia 2015-16 18. Imatrikulacia 2015-16 19. Imatrikulacia 2015-16 20. Imatrikulacia 2015-16 21. Imatrikulacia 2015-16 22. Imatrikulacia 2015-16 23. Imatrikulacia 2015-16 24. Imatrikulacia 2015-16 25. Imatrikulacia 2015-16 26. Imatrikulacia 2015-16 27. Imatrikulacia 2015-16 28. Imatrikulacia 2015-16 29. Imatrikulacia 2015-16 30. Imatrikulacia 2015-16 31. Imatrikulacia 2015-16 32. Imatrikulacia 2015-16 33. Imatrikulacia 2015-16 34. Imatrikulacia 2015-16 35. Imatrikulacia 2015-16 36. Imatrikulacia 2015-16 37. Imatrikulacia 2015-16 38. Imatrikulacia 2015-16 39. Imatrikulacia 2015-16 40. Imatrikulacia 2015-16 41. Imatrikulacia 2015-16 42. Imatrikulacia 2015-16 43. Imatrikulacia 2015-16 44. Imatrikulacia 2015-16 45. Imatrikulacia 2015-16 46. Imatrikulacia 2015-16 47. Imatrikulacia 2015-16 48. Imatrikulacia 2015-16 49. Imatrikulacia 2015-16 50. Imatrikulacia 2015-16 51.

 

 

Výber šk. roku:

Kalendár

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola pre žiakov s telesným postihnutím
    Mokrohájska 1, 842 40 Bratislava 4
  • 02/5920 9156, 02/5920 9107

Fotogaléria