Navigácia

Internát Zo života internátu Krúžky Knižnica Režim dňa Sme OK

Zo života internátu

Školský rok 2017/18

STRAŠIDELNÝ HALLOWEENSKY VEČER

Tradičný jesennýsviatok Všetkých svätých žiaci prežívajú doma s rodinou a chodia si uctiť svojich zosnulých blízkych na cintoríny. V posledných rokoch majú mladí ľudia v obľube osláviť s kamarátmi aj Halloween. Halloween je pôvodne keltský sviatok, ktorý sa oslavoval na prelome letnej a zimnej časti roka. Verilo sa, že vtedy vychádzajú škriatkovia, ktorí môžu ovplyvňovať vôľu ľudí. Vtedy sa ľudia prezliekali za strašidlá, aby zmiatli tieto bytosti a teda sa časom ubránili. Do Spojených štátov sa Halloween dostal s írskymi prisťahovalcami a od 19. storočia sa zmenil na americkú podobu. Aj v našich končinách sa kedysi tento čas bral ako sviatok tekvíc. Tieto plodiny sa u nás, aj v blízkom Rakúsku pestovali a tak sa v jeseni vyrezávali tekvice a ľudia do nich dávali svetielka aby sa počas predlžujúcej sa noci cítili bezpečnejšie a optimistickejšie. My sme na treťom poschodí v klubovni dali priechod našim tvorivým silám a namaľovali sme si strašidelné masky a vyrezali nádherné tekvice. Súčasťou večera bola aj súťažný kvíz, kde sme sa dozvedeli o zvláštnych fóbiách, ktorými môžu ľudia trpieť. Najviac správnych odpovedí v kvíze mala Lexi Petrášová.

Galéria fotografií ...

MEDZINÁRODNÝ DEŇ CESTOVÍN

V stredu 25. októbra sa na internáte konalo viac akcií. Pani Zsákovicsová oslavovala so žiakmi Medzinárodný deň cestovín ako inak než varením cestovín. Žiaci sa dozvedeli, čo znamená taliansky výraz al dente a zároveň, ktoré potraviny sa najlepšie s cestovinami kombinujú, ako vzniká syr parmezán, a ktoré bylinky robia cestoviny zdravým a výživným pokrmom. Tí, ktorí mali to šťastie výsledok ich snahy degustovať, si veľmi pochutili. Tešíme sa na ďalšie gurmánske zážitky.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA NA MICHALSKÚ VEŽU

V stredu 25. októbra nám počasie prialo, a tak sa viacero prvákov aj starších žiakov vybralo skúmať históriu Bratislavy na Michalskú vežu. Nádherný výhľad žiakom pomohol lepšie sa v meste zorientovať a spoznať aspoň zhora miesta, ktoré ešte nestihli osobne navštíviť. Okrem exteriéru sa pokochali aj historickými exponátmi v interiéri múzea. Múzeum zbraní je venované histórii opevnenia Bratislavy. Vystavené sú tu zbrane, vojenská i turnajová výzbroj. Zbrane sa dali obdivovať až na štyroch poschodiach. Žiakov zaujali staré pušky a uniformy. Stredajšia vychádzka sa opäť stala úžasným obohatením.

Galéria fotografií ...

BESEDA O PREVENCII CHRÍPKY

V utorok večer 24. Októbra sa žiaci prvých ročníkov stretli v jedálni s pani Barátovou, s pánom Kubálekom a s pani sestričkou zo zdravotného úseku pani Martou Butkovou. Jeseň a najmä mesiace október a november sa vyznačujú častejšími ochoreniami horných aj dolných dýchacích ciest, preto sa snažíme šíriť na internáte prevenciu. Pani sestrička detailne žiakom porozprávala o dôležitosti hygieny a správnej strave, výžive, správnom obliekaní v sychravom počasí, či odpočinku. Zároveň nám dala cenné rady ako sa správať v čase nákazy. Pútavá prednáška poskytla veľa cenných informácií a neskôr aj priestor na otázky z publika. Čerešničkou na torte boli videá, ktoré nám ukázali, že chrípku naozaj netreba brať na ľahkú váhu. Ďakujeme vychovávateľom aj pani sestričke. Dúfame, že sa nám podarí ostať v dobrom zdraví.

Galéria fotografií ...

ZÁLOŽKA SPÁJA ŠKOLY OD BRATISLAVY PO ŽILINU

Na internáte pokračujeme v milej tradícii, ktorú začala pani Jandová ešte z pozície kultúrnej referentky. Do projektu sa prihlásilo 189 stredných škôl s celkovým počtom 9 828 žiakov. Našim partnerom sa stala súkromná SOŠ Pro scholaris zo Žiliny. Základnými piliermi školy Pro scholaris sú: dôraz na rozvoj komunikačných zručností žiaka v ústnom a písomnom prejave v materinskom a cudzom jazyku a prepojenie školy s praxou. My sme pre žiakov tejto školy pripravili záložky s indíciami na dielo Námestie svätej Alžbety od Rudolfa Jašíka. Témou tohto ročníka boli literárne osobnosti môjho regiónu. A Jašíkovo dielo nás zaujalo svedectvom o pohnutej dobe počas druhej svetovej vojny. V záložkách sme vyfarbili písmená poukazujúce na hlavné postavy, či autora diela. Vyrábanie záložiek bolo spojené s dramatizovaným čítaním dialógov a monológov z Námestia svätej Alžbety. Zároveň sme sa dozvedeli viacero zaujímavých faktov o samotnom autorovi. Okrem čítania dialógov sme si po vyrábaní pozreli aj čiernobiely film Námestie svätej Alžbety z roku 1965. Film neobsahoval žiadne špeciálne efekty či pre nás známych hercov, ale ostali sme ho so zatajeným dychom sledovať do konca. Viacerí z nás si samotnú knihu aj požičali z školskej knižnice aby si porovnali originál s filmovým spracovaním. Okrem vyfarbených záložiek posielame aj pár tradičných záložiek vyrobených paličkovaním a vydania časopisu Sme OK. Snáď sa niekedy stretneme aj osobne, či už v Bratislave alebo v Žiline.

Galéria fotografií ...

TICHÝ BIČ V MODROM SALÓNE SND

V Modrom salóne sa nám páči stale viac a viac. Autora Mila Urbana poznáme zo školy z povinnej literatúry. Jeho dielo Živý bič  patrí k najvýznamnejším dielam 20. Storočia. Milo Urban je hlavnou postavom súčasnej hry Jany Juráňovej Tichý bič. Zameriava sa na problematické roky druhej svetovej vojny a pôsobenie Mila Urbana ako šéfredaktora denníku Gardista. Prečo autor takého formátu prisluhoval scestnej ideológii? Akú zodpovednosť má spisovateľ za svoje slová? Čo sa deje so spoločnosťou, ktorá takéto postoje neskôr alibisticky bagatelizuje? Aj takéto otázky kladie hra, ktorá sa odohráva začiatkom 70. rokov 20. storočia, keď si Milo Urban viac ako sedemdesiatročný v nedobrovoľnom ústraní zdanlivo pokojne nažíval so svojou oddanou manželkou v Chorvátskom Grobe pri Bratislave. Pokojne, až kým ho nenavštívil mladý redaktor a s ním aj tiene minulosti. Herci Božidara Turzonovová, Ján Gallovič a Branislav Deák predviedli úžasné výkony.

Galéria fotografií ...

EXKURZIA DO KNIŽNICE

Imatrikulácia je naplnená troškou trémy a množstvom zábavy, avšak život žiaka to nie je len zábava, ale aj povinnosti. Práve v plnení si školských povinností s ľahkosťou môže pomôcť knižnica a jej literárny fond. Všetci prváci povinne a dobrovoľne navštívili vo štvrtok 19.10. knižnicu. Dozvedeli sa kedy je knižnica otvorená, pozreli si zoznamy a samotné knihy. Väčšina žiakov nezaváhala a do Vianoc si požičala knižky, ktoré ich zaujali. Záujem bol o dobrodružné, strašidelné knihy aj o slovenskú beletriu. Tešíme sa z nových zanietených čitateľov.

VYCHÁDZKA DO BUNKRA

Babie leto nám túto jeseň veľmi praje. Tradičná stredajšia vychádzka sa teda nemusela báť počasia a smelo sa vybrať na zaujímavé miesto do Petržalky na hranici s Rakúskom. Pechotný zrub B-S-8 “Hřbitov”, je najväčší a najsilnejšie vyzbrojený ťažký objekt v Bratislave. Tvoril chrbát obrany v strednej časti predmostia a jediný je plnohodnotnou obdobou ťažkých objektov budovaných vtedy na iných miestach hranice na obranu proti Nemecku. Keďže v tomto školskom roku sa venujeme na internáte problematike extrémizmu, pozrieť si pozostatky vojnových čias nám pomohlo pochopiť riziká neznášanlivosti a jej dôsledky. Ako žili vojaci v bunkri sme mohli spoznať doslova na vlastnej koži, vyskúšali sme si vojenskú uniformu, poťažkali v rukách historický samopal a guľomet. Preniesli sme sa do života vojakov v roku 1938, alebo až do čias socializmu 1975, tak ako v izbách v podzemí spávali vojaci československej armády a dozvedeli sme sa historické fakty.

Galéria fotografií ...

VÝLET MESTSKÝM VLÁČIKOM BLAVÁČIKOM

V utorok 17.10. nás priamo pred internát prišiel vyzdvihnúť vláčik Blaváčik. 45 nadšených žiakov spolu s vychovávateľmi sa “nalodilo” spoznávať ešte nespoznané zákutia a dozvedieť sa nové zaujímavé fakty z histórie mesta a jeho dominant. Výlet vláčikom Blaváčikom sa uskutočnil vďaka grantu od Nadácie Orange Za poznaním môjho nového mesta z grantového programu Spojme sa pre dobru vec 2017. Z okna vláčika Blaváčika sme videli historickú budovu SND, prvý bratislavský obchodný dom „PRIOR“, prvú výškovú budovu v Bratislave „Manderlák“, prevezli sme sa námestím revolučných rokov 1989, ukázali nám jedinú zachovalú bránu stredovekého opevnenia, historické sídlo Slovenskej národnej rady, súčasné sídlo prezidenta SR, Bratislavský hrad a podhradie, sakrálnu dominantu Bratislavy „Dóm sv. Martina“, jedinečný dunajský most bez pilierov, dunajské nábrežie, Obchodnú ulicu, Blumentálsky kostol a omnoho viac. Vďaka nádhernému počasiu sme mohli mať vláčikové okienka otvorené a mesta sa takmer dotknúť.

Galéria fotografií ...

MIER CHATRČIAM! VOJNU PALÁCOM! V SND

Čo je to monodráma? Čo je to politický pamflet? Na tieto otázky sme hľadali odpovede v knižnici a následne na samotnom predstavení. Vo štvrtok 19.10. sme navštívili našu najvýznamnejšiu divadelnú scénu – SND. Nie každý vie, že okrem sály opery, činohry a štúdia je v SND aj štvrté najintímnejšie javisko, ktoré sa volá Modrý salón. Práve tu nás ohromil Robert Roth svojím výkonom v monodráme Mier chatrčiam! Vojnu palácom!

Georg Buchner mal iba dvadsaťjeden rokov, keď v roku 1834 založil ilegálnu revolučnú organizáciu Spoločnosť pre ľudské práva v Giessene a napísal pre ňu jeden z najrevolučnejších nemeckých textov vôbec. Mier chatrčiam! Vojnu palácom! (Posol hessenského vidieka) mu priniesol zatykač, prenasledovanie a útek. Text naozaj prekvapil. Žiadne veľké slová, také zdevalvované 40 rokov po Veľkej francúzskej revolúcii, iba konkrétne čísla, mená a príklady. A predsa strhujúca výpoveď, jasný radikalizmus a odhalenie celého mechanizmu moci, politiky a vlády.

Galéria fotografií ...

IMATRIKULÁCIA

V utorok 10.10. 2017 nastal ten veľký slávnostný deň D. Privítali sme medzi sebou nových žiakov. Vo vynovenej jedálni nám žiaci za doprovodu poetického slova vytvoreného pani Solomajerovou predviedli pantomímu o zrodení Mokrohraja. Následne dostali prváci smajlíkové odznaky a svoj príchod k nám spečatili buchnutím balóna. Imatrikulačný sľub zarapoval Tomáš Čurda so sprievodom na kachone Soni Antalovej, ktorá bola aj moderátorkou večera. Po kultúrno-hudobno-umeleckom úvode nasledovali súťaže a hry pod taktovkou Barbory Hladíkovej. Prváci aj starší žiaci sa radi zapojili a vyhrali sladké ceny. Nasledovala diskotéka so silnými basmi s našim novým audio systémom v jedálni. Srdečne vítame našich prvákov!

Galéria fotografií ...

VÝLET DO DANUBIANY

Necelých 20 kilometrov južne od centra Bratislavy na cípe polostrova v strede mohutného toku Dunaja bolo 9. septembra 2000 otvorené jedno z najmladších európskych múzeí moderného umenia – Danubiana Meulensteen Art Museum. Nezvyčajná poloha na rozhraní troch susediacich krajín Slovenska, Rakúska a Maďarska, veľkolepý kontrast šírej vodnej hladiny, vysokej oblohy a nekonečných brehov hrádze vytvárajú rámec pôsobivej architektúry, evokujúcej tvary rímskej galéry uviaznutej na plytčine.

Výlet na toto krásne miesto bol financovaný z grantu od Nadácie Orange Za poznaním môjho nového mesta z grantového programu Spojme sa pre dobru vec 2017. V utorok 3. Októbra veľmi pršalo a fúkalo, preto nám dobre padlo, že sme mohli ísť objednaným autobusom priamo spred internátu. V autobuse nám pani kultúrna cez mikrofón porozprávala o jednotlivých autoroch, ktorýhc uvidíme. 40 žiakov so šiestimi vychovávateľmi sa vybralo na polostrov do Čunova spoznávať modern umenie. Na začiatku nás uvítala pani z galérie a ukázala nám 3D model celého objektu. Vysvetlila nám princípy jeho architektúry a budovania. Obrazy nás veľmi zaujali. Hlavne nás tešilo, že v Danubiane sme si mohli všetko fotiť a dokumentovať, pokiaľ sme vypli blesk. Počasie sa umúdrilo takže sme si prezreli aj nadrozmerné sochy v parku a výhľady zo strechy. Niektorí z nás nakúpili suveníry v obchode alebo si vychutnali občerstvenie v kaviarni. Radi pôjdeme do galérie aj nabudúce.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA HRÍBY A ŽELEZNÁ STUDNIČKA

Októbrové počasie nám naozaj prialo. Veľa dní sa nieslo v znamení babieho leta. Prvú októbrovú stredu bol pán vychovávateľ na brannom cvičení so žiakmi tretích ročníkov, a tak jeho stredajšiu vychádzkovú tradíciu zastúpili pani vychovávateľka Kupková a pani kultúrna. V krásnom jesennom počasí sa vybrali do bezprostredného okolia internátu na Železnú studničku. Žiaci si zacvičili na prístrojoch priamo v prírode, poprechádzali sa, pozreli si rybník aj bufety. A viacerí žiaci sa stali úspešnými zberačmi hríbov.

Galéria fotografií ...

DIVADLO KOMÉTA

Na konci septembra 27.9. sa žiaci s pani vychovávateľkou Kupkovou vybrali opäť do obľúbeného divadla Astorka na komédiu zo svadobného prostredia: Kométa. Dva a polhodinové predstavenie v réžii Juraja Nvotu žiakov zaujalo vtipnými situáciami aj hlbokými myšlienkami o nás samotných. Komédia bola o hľadaní pravého šťastia v našom živote. Mladá žena, Alžbeta, sa rozhodla osláviť svoje 10. výročie sobáša netradične, úplnou rekonštrukciou svadby. Do najmenších podrobností. A tak trvala na tom, aby všetci vyzerali rovnako ako pred desiatimi rokmi, aj sa tak správali a hovorili úplne rovnaké veci. No ako to už na oslavách býva, počas mystickej búrlivej noci vyplávajú na povrch nielen staré lásky, ale aj dávno zabudnuté smútky, žiarlivosť. Herci Astorky podali úžasný výkon.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA NA SLAVÍN

V stredu 29.9. žiaci pod vedením pána Kubáleka objavovali ďalšie zaujímavosti. Žiaci navštívili Slavín. Slavín je bratislavský pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Spolu s cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje jediný vojenský cintorín v Bratislave. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 - 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945. Žiaci sa tak dozvedeli fakty zo slovenskej histórie a lepšie vďaka dobrému výhľadu spoznali panorámu Bratislavy.

Galéria fotografií ...

VYCHÁDZKA NA POSLEDNÉ MIESTA ODPOČINKU

V stredu 20.9. sa šiesti odvážni žiaci s pánom vychovávateľom Kubálekom vybrali na výlet na zaujímavé miesto vzdať úctu významným zosnulým. Cintorín pri Kozej bráne je cintorín v historickej časti Bratislavy. Jeho súčasnú polohu vymedzujú ulice Palisády, Šulekova a Bradlianska. Evanjelický cintorín, zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok, patrí k významným pietnym miestam v Bratislave a je dôležitým svedectvom slávnej histórie dnešného hlavného mesta Slovenska. Cintorín, prístupný tak zo strany Šulekovej ulice (hlavný vchod) ako aj z ulice Palisády (občasný vchod), je dnes vizuálne rozdelený na viacero sektorov. Jednotlivé hrobové miesta sú pomerne chaoticky usporiadané, čo súvisí s jeho vývojom a postupným rozširovaním. Aj napriek tomu, že cintorín ako celok ako aj viaceré náhrobky boli vyhlásené za kultúrne pamiatky, ich stav je žalostný. Mnohé, často umelecky či historicky cenné náhrobníky, podliehajú neúprosnému zubu času a o niektorých dnes vieme iba na základe archívnych záznamov.

Galéria fotografií ...

NÁVŠTEVA DIVADELNÉHO PREDSTAVENIA SYLVIA

Tak ako divadlá odštartovali svoje sezóny aj my sme odštartovali sezónu chodenia do divadiel. Prvé predstavenie, ktoré si vychutnali aj naši čerství prváci, sa volalo Sylvia a bola to komédia ako sa patrí v jednom z našich obľúbených divadiel Astorka Korzo 90. Počasie nám v stredu 13. septembra prialo a tak sme ešte využili príležitosť na krátku prechádzku po Námestí SNP. Pred odchodom z internátu sme sa stretli v knižnici, kde sme sa porozprávali o divadelných žánroch a správnej divadelnej etikete.

Galéria fotografií ...

 

Výber šk. roku:

Kalendár

Novinky

Kontakt

  • Stredná odborná škola pre žiakov s telesným postihnutím
    Mokrohájska 1, 842 40 Bratislava 4
  • 02/5920 9156, 02/5920 9107

Fotogaléria